hartslag van de stad vormt. En hier ligt feitelijk de grootste uitdaging voor wie zich met veranderingen in de stad, met stedelijk beleid of stadsbestuur bezighoudt. In het boek "De stad in stukken" beschrijft Elaine Morgan hoe alle grote steden in Europa bedreigd worden. Maar wie de beschrijving goed leest, merkt dat het niet de gebouwde omgeving is (en het verval daarvan), die het gevaar vormt, maar het wegvallen van de economische functie die een stad van oudsher heeft. En omgekeerd: wie het werk van Jane Jacobs leest ervaart dat haar aanknopingspunt voor revitalisering niet ligt in de gebouwde omgeving zelf maar in het economi sche proces dat zich daar afspeelt. Krijgt economische vernieuwing een kans dan zal vernieuwing van de fysieke bebouwing volgen. Dan gaan mensen weer investe ren, starten er nieuwe ondernemingen en worden ook de panden aangepakt. Als deze economische revitalisering geen kans krijgt, dan blijft ook een goed bedoel de poging de bebouwing te vernieuwen, kansloos. De snelheid van economische en sociale veranderingen blijkt steeds weer stadsbe stuurders, stadsplanners en stedebouwkundigen te verrassen. Toch ligt hier juist de grootste uitdaging. 2. Methodologisch tussentuk Hoe kan men "beweging" of "verandering" waarnemen? En wat is het verschil tussen deze twee begrippen? We lopen door een drukke winkelstraat. Veel mensen: volwassenen, kinderen, mannen en vrouwen. Er is veel beweging om ons heen. Een man staat stil voor een etalage, kijkt, gaat naar binnen, koopt iets dat uit de etalage gehaald wordt, gaat verder. Allemaal bewegingen. Er is ook iets veranderd: er is nu een lege plek in de etalage. Tegen vijf uur beginnen de bewegingen te veranderen. Mensen gaan naar huis, anderen willen nog iets kopen, zijn gehaast. Er zijn ten dele andere mensen dan in het begin van de middag. Het straatbeeld verandert, de bewegingen nemen af. Na zes uur wordt het stil, er is geen beweging meer te bekennen. Bewegingen kunnen wij waarnemen doordat er een niet-bewegende achtergrond is. Om te kunnen zien dat iets beweegt moet iets anders als "vast" aangenomen worden. Verandering daarentegen is aan de zaak zelf inherent. Een straat verandert: dat 121

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 124