Wanneer we echter dit loslaten, het begrip relatieve locatie au sérieux nemen (en het geodetisch begrip ligging is hetzelfde als relatieve locatie), dan is dat niet zo eenvoudig. Wie "de stad in beweging" wil analyseren (of ook besturen) zal van dit relative rende gezichtspunt moeten uitgaan. De cijfermatige gegevens in de volgende bladzijden geven daarvan een onvolkomen beeld. Een slotopmerking. Er is geen beweging mogelijk zonder vaste achtergrond. Dit is meer dan een waarnemingskwestie. Het is ook een heel praktische kwestie. Be weeglijkheid eist vaste bodem. Wie wegzakt in een moeras kan geen hoge sprongen maken. Deze feitelijke constatering wordt vaak evenzeer veronachtzaamd als het hierbo ven aangestipte methodologische vraagstuk. Uit onderzoek naar flexibele auto matisering bleek ons dat een van de grootste problemen was om de noodzakelijke "rigiditeit" (in bijvoorbeeld werkvoorbereiding, planning, ontwerp) te bereiken om de gewenste flexibiliteit in de produktie mogelijk te maken. En, om weer terug te komen in de stadsproblematiek, zonder stevigte in het beleid van het gemeentebestuur hebben ondernemers geen houvast om investeringsplannen te maken of te realiseren. 3. De economische functie van de stad Niet alle steden hebben een zelfde oorsprong. Maar wel blijken vrijwel alle steden in hun ontstaan een aantal kenmerken gemeen te hebben. Eén ervan is dat vrijwel iedere stad ontstaat op een economische functie. (Een aantal steden wordt uit sluitend om militaire redenen gesticht.) Twee functie komen daarbij op de voor grond: de handelsfunctie en het ambacht. De middeleeuwse (en latere) ambachtssteden zijn beroemd in de geschiedenis. De "Gulden Sporenslag" is het bekendste voorbeeld van de strijd tussen gilden en adel. Maar ook de Hoekse en Kabeljouwse twisten hadden veel kenmerken van deze zelfde strijd. Om stadsrechten te verkrijgen moest een stad gilden kennen. Zonder gilden geen stadsrecht, dus ook geen zelfstandig stadsbestuur. Gilden vormden tot in de late Middeleeuwen de kern van het stadsbestuur en oefenden direct of indirect hierop grote invloed uit. Ook de Hanzesteden waren beroemd. Hier was het vooral de handelsfunctie die naar voren kwam. De handel op de Oostzee en Noordzee, maar ook langs de grote 123

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 126