VOORTDUREND IN BEWEGING of hoe Snellius Big Brother overleefde Wij vroegen ons af hoe George Orwell het zelf gevonden zou hebben, dat zijn boek "1984" langzamerhand de schijn heeft gekregen van een cliché. Hij moet zich wel in zijn graf hebben omgedraaid. Het hele voorgaande jaar zijn we er mee doodgegooid. Het boek beleefde herdruk op herdruk; de ene uitvoering nog fraaier of nog lelijker dan de andere. De titel van het boek vindt zijn oorsprong in het feit, dat het geschreven is in 1948. Orwell heeft eenvoudigweg de laatste twee cijfers omgewisseld. Het moest zich afspelen in de nabije toekomst en had ook "1994" kunnen heten. We zou den er nog tien jaar vanaf hebben gezeten en alleen een lezer van goede literatuur zou er meer dan gemiddelde aandacht aan hebben besteed. Terecht overigens, want het blijft een briljant boek: de strijd van een eenling tegen een onbestrijd- bare staatsstructuur en zijn liefde voor een meisje, in wie hij zijn gelijke ziet, die onmogelijk stand kan houden, blijven beangstigend en intrigerend tegelijk. Wat heeft "1984" met het lustrumboek van Snellius te maken, zal de lezer zich terecht afvragen. Waar wij naar toe willen is dat het lustrumboek, net als "1984" in geen enkele (geodetische) bibliotheek mag ontbreken. Niet alleen is het een sieraad voor uw boekenkast, het is tevens een bewijs, dat Geodesie een levende studie is. De ondertitel zegt het al: "Voortdurend in beweging". Dit geldt zowel voor ons vakgebied, als voor de huidige Nederlandse maatschappij. Niets wijst op starheid of stilstand. Alles is tegengesteld aan de wereld van Winston en Julia. Ontwikkelingen hebben zich voortgezet. Nieuwe technieken hebben hun intrede gedaan. Als u de afgelo pen vijf jaar beschouwt, is vooral de definitieve doorbraak van de computer één van de lichtende voorbeelden van vooruitgang. Geodesie zonder de informatie technologie is momenteel eigenlijk ondenkbaar. Wie had 45 jaar geleden, ten tijde van de oprichting van Snellius, durven dromen van bijvoorbeeld digitaal ver werkte kaarten. Starheid zou het einde betekenen voor een wetenschap als Geodesie. Van alle kanten wordt er aan gewerkt om niet alleen de opleiding tot geodetisch ingenieur zo breed mogelijk te maken, maar ook het hele vakgebied wat meer te evolueren. De lustrumboekcommissie heeft een aantal van die ontwikkelingen opgepakt en

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 12