privaatrechtelijke, bestuursrechtelijke, staatsrechtelijke en volkenrechtelijke. Privaatrechtelijk gaat het om eigendoms- en andere zakelijke rechtsgrenzen, zoals die door het Kadaster worden geregistreerd. Het bestemmingsplan geeft een voor- beel te zien van bestuursrechtelijke grenzen, meestal gebiedsgewijs, soms ook perceelsgewijs. Daarentegen zijn provincie- en gemeentegrenzen en ook water- schapsgrenzen staatsrechtelijk bepaald. Uit volkenrechtelijk oogpunt zijn vooral de landsgrenzen en ook de grenzen van territoriale wateren en continentale pla teaus van belang, nu deze in internationale verdragen zijn vastgelegd of vanouds erkend. Registratie en planning Heel nauw hangt met deze rechtszekerheidsfunctie van de geodesie samen de registratie van het rechtsverkeer in onroerend goed en ook de planning van veran deringen in de rechtstoestand. Eigenlijk zijn registratie en planning men kan ook zeggen vastgoedinformatie en planologische geodesie - in dit opzicht kanten van dezelfde medaille. In het eerste geval heeft men te maken met de vastlegging van veranderingen in de rechtstoestand, zoals die uit het rechtsverkeer als juri dische component van de onroerend-goedmarkt voortvloeien. Landbouwkundig en stedebouwkundig gezien komen die grenzen door de opeenvolgende onroe- rend-goedtransacties echter volkomen willekeurig te liggen. Op den duur ontkomt de gemeenschap er dan ook niet aan door herverkaveling van overheidswege de ruimtelijke indeling van landelijke en stedelijke gebieden in combinatie met de inrichting en het beheer daarvan te verbeteren. Voor de marktcoördinatie treedt dan de plancoördinatie in de plaats. Men kan het ook anders zeggen: de allocatie (toedeling) via de markt maakt tijdelijk plaats voor toedeling (of toewijzing) op planbasis. Het plan van toedeling met het daaraan voorafgaande plan van tijdelijk gebruik en ook het begrenzingsplan voor de toe wijzing aan openbare lichamen uit de Landinrichtingswet vormen hiervan de geo- detisch-juridische uitdrukking. Wetten Welke wetten zijn nu in het bijzonder betrokken bij registratie en planning van veranderingen in de rechtstoestand? Ik kan ze hier niet alle behandelen en beperk me daarom in hoofdzaak tot een tiental. In de eerste plaats betreft het hier het nieuwe Burgerlijk Wetboek (NBW), waarin onder meer een nieuw stelsel van openbare grondregistratie wordt neergelegd en voorts een regeling van het grens recht in het kader van grondeigendom en burenrecht. Direct daarop aansluitend 136

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 139