is de Kadasterwet, waarvan het ontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig is en ook zij het in mindere mate de Wet leidingbeheerdersregistratie, eveneens in behandeling. De Wet op de Ruimtelijke Ordening met zijn bindende bestem mingsplannen en eventueel op den duur ook operationele gebiedsaanwijzingen hoort er vanzelfsprekend bij. Nog sterker geldt dit voor de nieuwe Landinrich tingswet, waarin de herverkaveling centraal staat, en de Wet op de stads- en dorps vernieuwing, waarin de stedelijke variant daarvan nog moet worden geregeld. Specifieke wetten betreffende het grondverkeer zijn voorts de Onteigeningswet, de Wet voorkeursrecht gemeenten en de Wet agrarisch grondverkeer. Tenslotte is de toekomstige Wet beheer landbouwgronden ten nauwste met de landinrichting en de herverkaveling verbonden. De overige wetgeving zal in een slotparagraaf al leen worden aangeduid. 2. Nieuw Burgerlijk Wetboek Beperking Hoewel de invoering van het nieuwe vermogensrecht uit de boeken 3, 5 en 6 van het NBW op zich laat wachten, begint deze toch in zicht te komen. Uit geodetisch oogpunt zijn vooral van belang afdeling 3.1.2. (Inschrijvingen betreffende regis- tergoederen) en de titels 5.3. (Eigendom van onroerende zaken) en 5.4. (Bevoegd heden en verplichtingen van eigenaars van naburige erven), voorzover het om het grensrecht gaat. Uiteraard zijn ook de titels over de bijzondere zakelijke rechten interessant, omdat deze vrijwel allemaal op onroerend goed betrekking hebben, maar ik beperk me hier tot het registratiestelsel en het grensrecht. Openbare grondregistratie Over het nieuwe systeem van openbare grondregistratie heb ik al enkele malen gepubliceerd, het meest recent in het pas verschenen Algemeen Deel van Asser- Beekhuis, Zakenrecht 2). Hier wil ik er daarom kort over zijn. Het geheel komt neer op een nagenoeg volledige bescherming van derden-verkrijgers die te goeder trouw afgaan op de inhoud van de openbare registers van onroerend goed, wat betreft de juistheid, volledigheid en geldigheid daarvan. Ook de kadastrale gren zen zullen in deze goede-trouwbescherming gaan delen, voorzover in de openbare registers daarnaar wordt verwezen. Met name gebeurt dit via de verplichte kadas trale aanduiding van onroerende goederen in de notariële en gerechtelijke stuk ken die worden ingeschreven in de registers. Weliswaar wordt deze aanduiding niet tot het authentieke deel van een akte gerekend, zodat op de juistheid ervan niet volledig kan worden vertrouwd ingevolge art. 3.1.2.8. Toch kan blijkens art. 137

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 140