3.1.2.8a de onjuistheid ervan niet aan de verkrijger worden tegengeworpen door hem die voor overeenstemming van de registers met de werkelijkheid had kunnen zorgdragen, tenzij eerstgenoemde de onjuistheid kende. Ook voor een beroep op goede trouw bij verjaring kan volgens de jurisprudentie raadpleging van de ka dastrale kaart vereist zijn3). Nieuw grensrecht Het nieuwe grensrecht kent in artt. 5.3.9. t/m 13 allereerst bepalingen omtrent grensverplaatsing bij aanwas en afslag resp. duinvorming en voorts omtrent de vastlegging van deze grens bij notariële akte of door rechterlijke uitspraak. In art. 5.3.14 is het voor de kadastrale grensmeting zo belangrijke vermoeden opgeno men, dat het midden van een afscheiding tussen twee erven de grens vormt. Dit vermoeden geldt niet, indien een muur slechts aan één zijde een gebouw of werk steunt. Een tweede serie grensrechtelijke bepalingen vindt men in het nieuwe burenrecht. Zij handelen over afpalingstekens (art. 5.4.8), grensbepaling bij onzekerheid (art. 5.4.9), afsluiting van erven (art. 5.4.10) en scheidsmuren (art. 5.4.11). In drie van de vier gevallen betreft het een bevoegdheid van de eigenaar om resp. afpa ling, grensbepaling of plaatsing van een scheidsmuur te vorderen. Tot afsluiting van het eigen erf is hij zonder meer bevoegd. Het is de vraag of deze bepaling de behoefte aan kadastrale bemiddeling in grensconflicten veel zal doen afnemen4). Daarmee komen we op de voor de geodesie en het recht zo belangrijke Kadaster- wet. 3. Kadasterwet Vier hoekpunten Ook over het ontwerp van deze wet heb ik al een paar keer geschreven5), zodat hier met het aangeven van de grote lijn kan worden volstaan. Het ontwerp houdt een regeling in, zowel van de openbare registers als het kadaster, terwijl ook de registers en registraties voor schepen en luchtvaartuigen van de wet deel uitma ken. Omdat de openbare registers in feite al stammen uit de tijd van de Republiek der Verenigde Nederlanden, bovendien de basis zijn voor de goede-trouwbescher- ming volgens het nieuwe BW en ook de voornaamste informatiebron vormen voor het kadaster, heb ik deze in het betreffende hoofdstuk van Asser-Beekhuis, Zakenrecht uitdrukkelijk voorop gesteld. Voor sommige hypotheekbewaarders en notariële hoogleraren zal dit misschien 138

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 141