een verrassing zijn geweest, omdat men mij eerder vooral als pleitbezorger vai\de kadastrale penetratie in het privaatrecht heeft gezien6). Toch is het één niet met het ander in strijd, mits men bedenkt, dat het kadaster niet meer, maar ook niet minder dan één van de vier hoekpunten vormt van het rechtszekerheidsstelsel be treffende onroerend goed7). De andere drie zijn de openbare registers, het nota riaat en de rechterlijke macht. In het ontwerp Kadasterwet komt dit ook tenvol- le tot uiting. Hiertoe achtereenvolgens enkele opmerkingen over de vier hoek punten. Openbare registers In de eerste plaats dus de openbare registers, hoewel men ook bij het notariaat kan beginnen. Stelselmatig wordt in nieuw BW en Kadasterwet een zo volledig mogelijke publikatie van rechtsfeiten nagestreefd. De oorspronkelijke registers van over- en inschrijving en ook het dagregister worden geïntegreerd tot één re gister van inschrijving, met daarnaast een apart register voor voorlopige aanteke ningen omtrent de aanbieding van stukken die volgens de bewaarder of de notaris niet aan de wettelijke vereisten voldoen. Beide functionarissen zijn in het nieuwe systeem minder lijdelijk dan in het verleden het geval was, doordat de in te schrijven stukken volgens hoofdstuk 2 van de Kadasterwet aan veel hogere eisen van nauwkeurigheid (precisie) en betrouwbaarheid moeten voldoen. Deze eisen hebben in het algemeen betrekking op de persoons- en zaaksgegevens en zijn verder toegespitst op de verschillende soorten notariële en gerechtelijke stukken, die naar gelang de aard van het in te schrijven rechtsfeit voor inschrijving in aan merking komen. Notariaat In principe worden alle rechtshandelingen en andere rechtsfeiten die veranderin gen kunnen teweegbrengen in de rechtstoestand van onroerend goed voor in schrijving vatbaar gemaakt. Soms gebeurt dit op straffe van nietigheid van de ver krijging (overdracht, vestiging, boedelscheiding, legaat, toedeling, toewijzing en onteigening), soms op straffe van niet-tegenwerping tegen derden (andere rechts handelingen, erfopvolgingen, uiterste wilsbeschikkingen, vervulling van voorwaar den en tijdstippen, rechterlijke uitspraken, rechtsvorderingen en beslagen). In nog weer andere gevallen ontbreekt een speciale sanctie: boedelmenging, aan vaarding of verwerping van nalatenschappen, curatele, faillissement, surséance en verjaring. In de laatstgenoemde gevallen zijn er overigens meestal andere openbare registers 139

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 142