Kritiek De kritiek van de kant van leidingbeheerders houdt vooral in, dat het wetsont werp niet meer nodig zou zijn, wanneer het door hen zelf in enkele provincies ontwikkelde Kabels en Leidingen Informatie Centrum (KLIC) tot het hele land zou worden uitgebreid. Hierbij worden voorgenomen graafwerkzaamheden aan een centraal adres gemeld, vanwaaruit de aangesloten leidingbeheerders uit het betrokken gebied worden gewaarschuwd. Deze kunnen dan zelf contact opne men met de opdrachtgever of uitvoerder en hem zo nodig de leiding ter plaatse aanwijzen. Wel zou men graag een verplichte aansluiting hebben voor alle leiding beheerders en een wettelijke verplichting onder strafsanctie tot informatie-inwin ning voor opdrachtgevers en uitvoerders van werken. Een dergelijke verplichting ontbreekt nu juist in het wetsontwerp. Verder zien de leidingbeheerders erg op tegen de kosten en de aansprakelijkheid. Het wil mij voorkomen, dat het wets ontwerp best in hun richting zou kunnen worden omgebogen door inderdaad informatie-inwinning tegen betaling van de kosten verplicht te stellen. 5. Wet op de Ruimtelijke Ordening Geodetisch-juridische aspecten Over de Wet op de Ruimtelijke Ordening wil ik in dit verband kort zijn. De geo- detisch-juridische aspecten hebben vooral betrekking op de bindende werking van bestemmingsplankaarten, hoewel het opvallend is, dat een hoogleraar in de streekplanologie ook geodeet is14). Dezelfde overigens die destijds bij de Rijks planologische Dienst in belangrijke mate heeft meegewerkt aan de theoretische onderbouw van de planologische kernbeslissingen15). Inmiddels lijkt het er op, dat deze pkb's overeenkomstig een mijnerzijds gedaan voorstel zodanig zullen worden geregeld dat zowel Eerste als Tweede Kamer een goedkeuringsrecht krijgen16). Overigens is zulks op dit moment nog wel afhankelijk van wat de regering in het najaar zal besluiten omtrent een eventuele regeling van de operationele gebieds- aanwijzing17). Volgens mijn Delftse collega Wessel zou deze tot mijn troetelkin deren behoren18). Hoe dat zij, het is een bij uitstek geodetisch-juridische figuur (plaatsbepaling in juridische zin), waarbij een tracé of gebied wordt aangewezen voor inrichting of beheer onder gelijktijdige beschikbaarstelling van ruimte en geld. Opneming van het gebied op de bestemmingsplankaart is er het gevolg van. Bij de tracébepaling van wegen, spoorwegen, kanalen, buisleidingen enz. zijn geo deten trouwens ook in technische zin betrokken, even goed als bij de begrenzing 143

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 146