een herverkaveling met de daartoe vereiste kavelinrichtingswerken overblijft. Kortom, een overwegend geodetisch-juridische vorm van landinrichting is thans mogelijk. Voorlopig zal ingevolge aanvaarding van de motie-Waalkens (VVD) worden begonnen met 5000 ha van zulke administratieve projecten per jaar24), wat toch een leuk begin is, naast de ook al administratieve ruilverkavelingsover eenkomst, waarvan er momenteel zo'n 1500 in voorbereiding zijn. 7. Wet op de stads- en dorpsvernieuwing Inhoud De Wet op de stads- en dorpsvernieuwing is wat de tijdsdimensie betreft haar lan delijke collega voor de landinrichting iets voor gebleven en wel door de invoering per 1 januari 1985. Niet echter wat de inhoud betreft, want voorlopig kan deze wet aan de instrumentele uitrusting van de Landinrichtingswet nog niet tippen. Dat gaat echter, indien de tekenen niet bedriegen, spoedig veranderen, nu in het kader van een reeds in 1977 aan mij verstrekte regeringsopdracht overeenstem ming met de staatssecretaris en zijn ambtenaren is bereikt over de tekst van een wettelijke regeling van de stedelijke herverkaveling25). Voorlopig geeft de onder havige wet echter alleen nog maar een aanvulling op Wet Ruimtelijke Ordening, Woningwet en Onteigeningswet en wel in de zin van een organisatie- en plannings structuur op rijks, provinciaal en gemeentelijk niveau, een aantal specifieke ver ordeningen van provincies en gemeenten, en een financiële decentralisatie via provinciale en gemeentelijke stadsvernieuwingsfondsen. Hier alleen iets over het gemeentelijke stadsvernieuwingsplan, omdat dit de grondslag zal gaan vormen ook voor stedelijke herverkaveling, voorzover deze niet bij overeenkomst plaats vindt. Stadsvernieu wingsplan Elders26) heb ik het verschil tussen het in de artt. 31 e.v. van de wet geregelde stadsvernieuwingsplan en een gewoon bestemmingsplan aldus aangeduid, dat het eerste tegelijk een inrichtingsplan is, dus mede gericht op de uitvoering van wer ken en daarmee verbonden herindeling van eigendom en gebruik van gronden en opstallen. Bij de huidige stand van wetgeving voegt het stadsvernieuwingsplan drie nieuwe elementen toe aan een bestemmingsplan waarmee het voor het ove rige gelijk wordt gesteld. Het eerste extra element betreft een soort van operationele gebiedsaanwijzing: bij een stadsvernieuwingsplan kan een gebied worden aangewezen voor moderni- 146

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 149