sering of vervanging van bestaande bebouwing (renovatie of sanering), met als ge- gevolg dat voor deze doeleinden ook onteigening of huurbeëindiging zal kunnen plaatsvinden (art. 32). Verder gaat het stadsvernieuwingsplan ingevolge art. 33 vergezeld van een uitvoeringsschema, waarin de uit te voeren werken ook wat tijd en geld betreft worden gepland. En tenslotte zijn aan het stadsvernieuwings plan nog de gevolgen van een leefmilieuverordening verbonden in de zin van het vereiste van een sloopvergunning met bouwplicht (art. 36) en een gedoogplicht voor leefbaarheidsvoorzieningen. Een vierde gevolg zou kupnen zijn de aanwij zing van een herverkavelingsgebied conform de nu in voorbereiding zijnde rege ling. Stedelijke herverkaveling In een nieuw in te voegen hoofdstuk IVa over stedelijke herverkaveling wordt daaronder verstaan een zodanige samenvoeging, verkaveling en verdeling van onroerende goederen binnen een daartoe bij stadsvernieuwingsplan aangewezen gebied, dat een doelmatige en gecoördineerde uitvoering van dit plan mogelijk wordt. Een dergelijke uitvoering wordt in het wetsontwerp langs twee wegen mogelijk gemaakt, namelijk enerzijds via een controle op het rechtsverkeer en anderzijds via een plan van toedeling en schadeloosstelling. De controle op het rechtsverkeer drukt zich uit in het vereiste van goedkeuring van vervreemding of verhuizing door de herverkavelingscommissie. Deze toetst daarbij aan de uitgangspunten voor het plan van toedeling en schadeloosstelling, welke in het uitvoeringsschema worden opgenomen. Die uitgangspunten betreffen richtlijnen en voorwaarden voor de toedeling aan particulieren en voornemens tot verwerving van gronden door de gemeente. In het laatste geval kan men alleen aan de gemeente verkopen of verhuren en in het eerste geval alleen kopen of hu ren, wanneer de koper of huurder aan de richtlijnen en voorwaarden voor toede ling voldoet. Aan die richtlijnen en voorwaarden moet ook worden voldaan bij de latere toe deling op planbasis. Recht op toedeling, bij voorkeur van het door hen ingebrach te onroerend goed, hebben uitsluitend eigenaren en gebruikers die zich schrifte lijk tegenover de herverkavelingscommissie bereid verklaren hun medewerking aan de uitvoering te verlenen overeenkomstig de in het uitvoeringsschema gestel de voorwaarden. Daartoe kan ook behoren, dat zij de herverkavelingscommissie machtigen de werken aan de verschillende woningen en bedrijfspanden complex- gewijs aan te besteden en te doen uitvoeren en wel tegen betaling van de kosten tot het maximum van de waardevermeerdering. 147

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 150