maken, niet alleen bij grondbedrijven van Rijk, provincie en gemeente, doch ook bij de landinrichting, nu in herinrichtingsverband onteigening ten name van de Staat kan plaatsvinden. De betreffende gronden worden uiteindelijk aan openba re lichamen of rechtspersonen toegewezen via het begrenzingenplan. 9. Wet voorkeursrecht gemeenten Invoering Gelijktijdig met de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing is ingevoerd de Wet voorkeursrecht gemeenten, waarover al sinds lang ten principale overeenstem ming bestond, maar die vanwege de koppeling van de prijsbepaling aan de Ontei geningswet vertraging had ondergaan als gevolg van de grondpolitieke crisis. De financiële gevolgen wreken zich nu, doordat de gemeenten tijdens de jaren van hoogconjunctuur te veel bouwgrond in een te vroeg stadium hebben moeten kopen om projectontwikkelaars en speculanten voor te zijn. En zelfs nu dreigde het nog mis te gaan met de invoering, doordat de VVD afhaakte. Op het nipper tje kon via de RARO een compromis worden bewerkstelligd tussen PvdA en CDA om de wet althans voor stadsvernieuwingsgebieden ingevoerd te krijgen31 Momenteel zijn de grote steden bezig de invoering voor te bereiden. Geodetisch-juridische aspecten Ook hier zijn de geodetisch-juridische aspecten niet moeilijk op te sporen. Aller eerst betreft het de kadastrale grondslag van het voorkeursrecht. Het wordt bij besluit van gemeenteraad of B en W gevestigd door aanwijzing van gronden, met vermelding van de kadastrale rechthebbenden en perceelsgegevens. Dit besluit wordt vervolgens ingeschreven in de openbare registers en verwerkt in de ka dastrale registratie, zodat notaris en partijen in het rechtsverkeer daarvan kennis kunnen nemen. Een tweede aspect heeft betrekking op de verplichte openbare registratie die de gemeente ingevolge het Besluit voorkeursrecht gemeenten moet houden van alle bij de wet voorgeschreven handelingen betreffende ontstaan, tenietgaan en uit oefening van het voorkeursrecht. Hiermee wil men duidelijkheid en rechtszeker heid verschaffen aan alle betrokkenen (verkopers, notarissen, derde-kopers, ma kelaars en ook de gemeente zelf) omtrent de stand van zaken op elk moment. Men kan deze speciale gemeentelijke registratie als een aanvulling op de kadastra le beschouwen, maar zij doet wel erg perfectionistisch aan. Ik zou bijna zeggen, zo'n registratie kunnen alleen geodeten bijhouden. 149

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 152