10. Wet agrarisch grondverkeer Invoering De wet agrarisch grondverkeer is de laatste van de grondpolitieke drieling uit het mislukte huwelijk tussen PvdA en CDA, die om aandacht vraagt. Deze wet bestaat uit drie delen, waarvan er slechts één is ingevoerd, namelijk het organisatorische deel betrekking hebbend op het Bureau beheer landbouwgronden (BBL) als pu bliekrechtelijk opvolger van de gelijknamige stichting (SBL). Niet ingevoerd zijn nog de landbouwkundige toetsing van vervreemdingsovereenkomsten door de grondkamers en de regeling van het voorkeursrecht van het BBL. Dit laatste zal mede in samenhang met de Landinrichtingswet en de toekomstige Wet beheer landbouwgronden, ongetwijfeld een keer gebeuren. Met name voor de aankoop van gronden in landinrichtings- en reservaatsgebieden zal het voorkeursrecht een nuttige functie kunnen vervullen. Hetzelfde geldt voor bufferzones, natuurgebie den en allerlei andere gebieden waar aankoop van overheidswege of ten behoeve van natuurbeschermingsorganisaties nodig is. De regeling stemt inhoudelijk over een met die van het gemeentelijk voorkeursrecht32). Toetsing De landbouwkundige toetsing van vervreemdingsovereenkomsten is een geheel andere zaak. In een bespreking van een hieraan gewijd proefschrift33) heb ik al opgemerkt, dat deze als methode van prijsbeheersing van landbouwgronden wel erg indirect werkt, omdat zij alleen het allocatiemechanisme van de grondmarkt hanteert en niet het prijsmechanisme. Door een beperking van het aantal kopers die voor verwerving in aanmerking komen hoopt men ook de prijs te drukken. Zelf heb ik destijds deze methode aanbevolen, niet omdat ik er alles van ver wachtte, maar omdat na de val van het kabinet-Den Uyl geen andere methode haalbaar was. Met name niet die van directe prijsbeheersing, al dan niet in com binatie met toewijzing door de grondkamer34). Misschien komt de zaak bij een volgende kabinetsformatie opnieuw aan de orde. Hopelijk niet in 1989, zoals noot 28 doet verwachten. Wet beheer landbouwgronden Relatienotabeleid Meer perspectief lijkt weggelegd voor de Wet beheer landbouwgronden, als toe komstige opvolger van de Beschikking beheersovereenkomsten 1983. 150

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 153