Deze houdt het zgn. relatienotabeleid in, genoemd naar de Nota betreffende de relatie landbouw en natuur- en landschapsbehoud van 1975. De eerste regding dateerde van 1977. Hoewel langzaam op gang gekomen begint dit beleid, gericht op het (mede) dienstbaar maken van de landbouw aan doeleinden van natuur- en landschapsbeheer, toch redelijk succes te krijgen, vooral in combinatie met land inrichting. De eerste 100.000 ha zijn voor het grootste deel aangewezen als be heers- of reservaatsgebied. In ongeveer een derde deel daarvan zijn beheersplan nen tot stand gekomen, zodat beheersovereenkomsten met boeren en verpachters kunnen worden afgesloten. Ook vindt regelmatig aankoop van gronden in reser- vaatsgebieden plaats, waartoe zelfs gronden in de IJsselmeerpolders worden verkocht ingevolge de bekende motie-Faber. Voorontwerp In het voorontwerp, dat in het voorjaar aan de adviesorganen waaronder Land bouwschap en RARO werd toegezonden, worden drie soorten gebieden onder scheiden, namelijk beheersgebieden, reservaatsgebieden en reservaten. De eerste zijn blijvend bestemd voor het afsluiten van beheersovereenkomsten om de land bouw tegen vergoeding mede dienstbaar te maken aan natuur en landschapsbe heer. Hier moet een aangepaste vorm van landbouw, de zgn. beheerslandbouw, tot stand komen. De bereidheid daartoe moet bij de boeren aanwezig zijn en kan bij de wenszittingen voor het plan van toedeling worden gepeild. Ook in reser vaatsgebieden worden aanvankelijk beheersovereenkomsten afgesloten, maar wel met de bedoeling om die met behulp van een optierecht of voorkeursrecht aan te kopen danwel aan natuurbeschermingsorganisaties toe te wijzen of toe te delen in landinrichtingsverband. Zodra de grond in het reservaatsgebied volledig is aan gekocht of anderszins door natuurbeschermingsorganisaties verkregen, spreekt het voorontwerp van reservaten. Deze zullen onder de werking van de Natuurbe schermingswet worden gebracht. Tegelijk met de Wet beheer landbouwgronden wordt echter ook de Pachtwet in deze zin gewijzigd, dat verpachting mede voor natuur- en landschapsdoeleinden mogelijk wordt35). Behalve de beheersovereen komsten zullen ook de beheersplannen en de gebiedsaanwijzingen in de wet worden geregeld. De RARO heeft voor de laatste de procedure van de operatio nele gebiedsaanwijzing aanbevolen36). 12. Overige wetgeving Met het bovenstaande tiental wetten is de voor de geodeet van belang zijnde wet geving uiteraard niet uitgeput. Met name vakken als agrarisch recht, bouwrecht, energierecht, milieurecht, volkshuisvestingsrecht en waterstaatsrecht omvatten 151

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 154