stenpakket van een aantal ingenieursbureau^. Tevens kon geconstateerd worden dat buitenlandse universiteiten en hogescholen onderzoek verrichtten naar een vergroting van de toepassingsmogelijkheden van fotogrammetrie door de ontwik keling van algemeen toepasbare analytische rekentechnieken gekoppeld aan mo derne analytische uitwerkingsinstrumenten. De resultaten van deze onderzoeken leidden tot de conclusie dat fotogrammetrie een interessante drie-dimensionale meettechniek is, die ook buiten de traditionele luchtkaartering van grote waarde kan zijn bij allerhande meetproblemen. Bij mij rees de vraag waarom fotogrammetrie voor andere toepassingen dan lucht- fotogrammetrie zo onbekend was in Nederland. Of had ik het bij het verkeerde eind en werd fotogrammetrie wèl veelvuldig toegepast, maar was ik hier niet van op de hoogte? Uiteraard wist ik af van het bestaan van een onderneming in het oosten van het land, die zich gespecialiseerd had in de architectuurfotogrammetrie. Maar verder? Besloten werd om in het voorjaar van 1983 steekproefsgewijs een aantal bedrij ven en instellingen telefonisch te benaderen. Van deze bedrijven vermoedde ik dat zij gebaat konden zijn bij fotogrammetrische meettechnieken. In dit telefoon gesprek trachtte ik te weten te komen, wie binnen de bedrijfsorganisatie voor mij de meest geschikte gesprekspartner zou zijn. Met deze functionaris nam ik vervolgens contact op, hetgeen in bijna alle geval len leidde tot een bezoek aan het bedrijf of de instelling. Het merendeel van deze ondernemingen bleek niet op de hoogte te zijn van het bestaan van fotogrammetrie als meettechniek. Slechts twee medische instellingen waren wèl op de hoogte van fotogrammetrie en pasten deze meettechniek op routinematige wijze toe bij hun werkzaamheden. Hiertoe beschikten zij over moderne computergestuurde fotogrammetrische uit- werkingsapparatuur. Zij waren niet op de hoogte van het bestaan van een werkeenheid fotogrammetrie van de afdeling der Geodesie maar hadden wel contact met buitenlandse foto grammetrische instellingen. Het zij mij vergund op te merken dat hier een belangrijke taak ligt voor de werk eenheid fotogrammetrie van de afdeling der Geodesie, nl. het verrichten van research op het gebied van de niet-topografische fotogrammetrie alsmede het pro moten van deze techniek bij een zeer breed scala van niet-geodetische bedrijven. Mogelijk kan het thans ter financiering bij de overheid ingediende project "Drie dimensionale Geometrische Informatie uit Digitale Stereobeelden (DIGIDS)" van deze werkeenheid en een aantal in dit project participerende bedrijven en 158

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 161