Met name daar waar complexe vormen opgemeten moeten worden heeft foto- grammetrie de volgende voordelen: contact met het object is niet nodig. Dit is van belang bij moeilijk of niet toe gankelijke objecten; de opnametijd is minimaal hetgeen van belang is als opmeten werkonderbre king betekent; de eigenlijke meting geschiedt binnenshuis en daardoor onder optimale om standigheden; gecompliceerde objecten kunnen snel en eenvoudig opgemeten worden; de methode legt het object direct vast ten opzichte van een drie-dimensionaal coördinatenstelsel; de foto's zijn documenten en kunnen daardoor bijvoorbeeld voor het verzeke ringswezen als bewijsmiddel dienen; de methode is veelal nauwkeuriger dan conventionele meetmethoden mits men de inwendige oriënteringsparameters van de opnamecamera met zeer hoge precisie kent; de oude toestand is gearchiveerd. Reconstructie van het object is naderhand altijd mogelijk, ook voor die doeleinden waarvoor de meting aanvankelijk niet was opgezet. De toepassingsmogelijkheden van deze meettechniek zijn legio. Men denke aan dimensiecontrole-metingen in de offshore-bouw- en scheepsbouw- industrie, het detecteren van schisis-afwijkingen bij patiënten, röntgenfotogram- metrie, stereo-elektronenmicroscopie, architectuurfotogrammetrie, etc. Bij al deze toepassingen kent de traditionele fotogrammetrie, d.w.z. het gebruik van een meetcamera, een mechanisch uitwerkingsinstrument met daarin de con structie van een stereomodel gevolgd door een vereffening volgens de methode der onafhankelijke modellen, grote beperkingen. Immers, met dit instrumentarium zijn opnamen, gemaakt met niet-metrische camera's of opnamen met een onderling sterk verschillende stand of opnamen met een groot schaalverschil niet of nauwelijks te verwerken. Geodelta bewandelt een geheel andere weg die voor Nederland nieuw is, nl. het gebruik van volledig analytische terrestrische fotogrammetrische technieken. Door consequent gebruik te maken van de stralenbundelmethode, aangepast voor de bijzondere opnamesituaties bij terrestrische fotogrammetrische netwer ken, is het mogelijk het fotogrammetrische meet- en rekenproces te beschouwen als één samenhangend systeem. Het in eigen beheer ontwikkelde cameracalibratiealgoritme berekent voor niet- metrische camera's (bv. Hasselblad, Rollei, Nikon) de inwendige oriënteringspa- 163

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 166