rameters en de film vervorming alsmede de invloed van deze parameters op de te corrigeren fotocoördinaten met de bijbehorende covariantiematrix. Dit algoritme is universeel toepasbaar en kan, zij het met geringe aanpassingen, ook gebruikt worden voor de calibratie van objectieven, die niet beschikken over een benaderd centrale projectie. Een probleem bij het werken met de stralenbundelmethode is het verkrijgen van benaderde waarden voor de onbekenden. Geodelta heeft dit probleem ondervangen door op een iteratieve wijze herhaald voorwaarts en achterwaarts in te snijden waarbij van eventueel bekende gegevens, bijvoorbeeld gegeven hoeken, afstanden, standplaatscoördinaten/oriënteringen of paspunten gebruik gemaakt wordt. Een gedeelte van dit sofwaresysteem is inmiddels geïnstalleerd en uitgetest op Geodelta's Tulip-Advance PC microcomputersysteem van de firma Compudata. Het softwaresysteem levert drie-dimensionale coördinaten van het gefotografeer de object. De coördinaten, indien gewenst voorzien van precisie- en betrouwbaar- heidskenmerken, kunnen aan de cliënt geleverd worden. Veelal wil de cliënt ech ter de uit de meetgegevens afgeleide informatie gepresenteerd zien in een meer visualiserende vorm dan getallijsten. Men denke aan een topografische kaart, een matenplan, een isolijnenkaart, een ruimtelijke (3-d) representatie vanuit elke ge wenste gezichtshoek of een profiel. Geodelta bewerkt de informatie echter ook zodanig, dat zij geschikt is voor het verwerkingssysteem van de klant. Met dit fotogrammetrische systeem kan Geodelta haar meetresultaten altijd pre senteren in een vorm die aansluit bij de toepassing van de cliënt. 4.2 Geodesie Naast de fotogrammetrische activiteiten van de onderneming is Geodelta ook ac tief op het gebied van de Geodesie en de Landmeetkunde. Wederom ligt het accent op een verantwoorde verwerking van waarnemingsmate riaal tot coördinaten. Gezamenlijk met de onderneming Geosoft heeft Geodelta het Microscan-2D soft waresysteem ontwikkeld. Deze ontwikkeling is mogelijk gemaakt door een bij drage in de ontwikkelingskosten door de Nederlandse Herstructurerings Maat schappij (NEHEM) in het kader van ACSI 85 (Actieplan Computer Services In dustrie 1981 1985). Microscan-2D is bestemd voor ondernemingen en instanties die terrestrische net- 164

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 167