Naast de reeds vermelde implementatie van de meest recente Delftse vereffenings- en toetsingstheorieën maakt dit module gebruik van geavanceerde rekentechnie ken zoals daar zijn de quasi-dynamische-array-allocatie en de ijle-matrix techniek. Deze laatste techniek houdt in dat alleen de matrixelementen ongelijk aan nul in het geheugen opgeslagen worden waardoor zowel een optimaal gebruik van het geheugen gerealiseerd wordt als ook een drastische verhoging van de rekensnel heid ten opzichte van conventionele technieken. De analysis-module presenteert de in de adjustment testing module berekende grootheden. Ook hier wordt gebruik gemaakt van moderne graphics-technieken waardoor de rekenresultaten op een heldere en gemakkelijk te interpreteren wij ze aan de gebruiker gepresenteerd worden. 5. Slotbeschouwing In het bovenstaande heb ik gepoogd uiteen te zetten hoe deze starter te werk is gegaan bij het oprichten van Geodelta. Geodelta spartelt nog ietwat in het diepe maar het rustiger vaarwater is in zicht. Thans, ruim anderhalf jaar nadat het startersinitiatief van de TH-Delft gelanceerd werd, kan het volgende met betrekking tot dit initiatief gesteld worden. Ook voor de Technische Hogeschool was dit initiatief een duik in het diepe. De bedoelingen zijn goed, de praktische uitvoerbaarheid liep wel eens stroefjes. Mede hierdoor maakt Geodelta inmiddels geen gebruik meer van de bedrijfsruim te in het gebouw voor Werktuigbouwkunde. Men moet, zoals ook verwacht mag worden van een starter, zelf inhoud geven aan de startersfaciliteiten, zoals door het College van Bestuur aan alle starters is toegezegd. Ik heb bijzonder veel waardering voor de wijze waarop de medewerkers van de afdeling der Geodesie inhoud weten te geven aan deze faciliteiten. De TH-Delft breidt haar faciliteiten voor starters langzaam doch gestaag uit. Een opmerkelijk initiatief vormt de zogenaamde STOLA-cursus (acronym voor STar- tende Ondernemer Leergang Academici). Deze cursus, voor het eerst georganiseerd in het najaar van 1984, duurt drie maanden (volledige dagcursus) en is bedoeld voor potentiële starters. Dankzij een subsidie van het Ministerie van Economische Zaken kon de cursus aangeboden worden voor de lage prijs van fl. 900,-. Studenten betalen slechts fl. 450,—. Vooralsnog wordt deze cursus maar vier maal gegeven. 167

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 170