(bereik) vergt lage frequenties, maar een groot oplossend vermogen (nauwkeurig heid) vergt een brede frequentieband en daardoor hoge frequenties. Het resultaat is altijd een compromis dat verschillend is voor verschillende toepassingen. Zo zal voor engineering seismiek, waar 100 meter penetratie volstaat, een hoge frequen tie van boven de 1 kHz worden gebruikt, met als resultaat een resolutie van de orde van 1 a 2 meter. Voor exploratie tot 5 km diepte ligt de frequentie onder 100 Hertz en is de reso lutie van de orde van 30 meter. Het resultaat van een dynamiet-ontploffïng. Vaak worden veel lichtere ladingen gebruiktdie zelfs schieten tussen de kassen in het Westland mogelijk maken. De diepte waarop de airguns worden gesleept is ook van groot belang. Hierdoor wordt onder andere de hoofdpuls gescheiden van de reflectie tegen het zeeopper vlak. Deze "ghost" reist namelijk mee achter het eigenlijke signaal en mag natuur lijk niet geïnterpreteerd worden als een iets dieper gelegen zwakke reflecterende laag. Meestal houdt men de diepte op 10-15 meter onder de oppervlakte door het gehele raamwerk van guns aan boeien op te hangen. Het lange array van airguns geeft bovendien een zekere gerichtheid aan het sig naal. Ook dit is vergelijkbaar met een voorbeeld uit de radiotechniek, waar een langgerekte radar antenne wordt gebruikt om een nauwe bundel in het verticale vlak uit te zenden. Ruwweg kan men stellen dat de bundelbreedte gelijk is aan golflengte gedeeld door antenne lengte. Een soortgelijke redenering geldt voor het ontvangen van signalen. 177

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 180