der materieel zoals bijvoorbeeld de mattenlegger en de daarmede verbonden methoden van uitvoering. De geodetische inbreng is hierbij op sommige punten nog aanzienlijk belangrijker geweest dan bij de ontwikkeling van het pijlerplaat sen vanwege de hogere moeilijkheidsgraad van de meetproblematiek en de grotere verwevenheid met de uitvoering. Aangezien in het algemeen is gebleken dat vooral de geodetische aspecten van het pijlerplaatsen primair bij geodeten in de belangstelling staat, worden om re denen van beperking in deze bijdrage alleen deze aspecten belicht. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen de verschillende fasen van uitvoering, te weten de ontwerpfase,de bouwfase en de operationele fase van het pijlerplaats gebeuren. Ontwerp en voorbereidingsfase van het pijlerplaats meetgebeuren Bij de aanvang van de ontwerpfase bestond nog het idee dat het meetgebeuren voor het plaatsen van de pijlers relatief eenvoudig van aard zou kunnen zijn. Hierbij werd in eerste instantie gedacht aan toepassing van meetmethoden die goed hadden voldaan bij het plaatsen van tunnelelementen en waarmede een ruime mate van praktijkervaring was opgedaan. Naarmate het ontwerp van de stormvloedkering in zijn geheel vorderde werd geleidelijk aan duidelijk dat niet langer gebruik gemaakt zou kunnen worden van beproefde meettechnieken maar nieuwe methoden en systemen moesten worden ontworpen om aan de techni sche eisen en de beleidsmatig gestelde randvoorwaarden te kunnen voldoen. Ook werd in deze fase duidelijk dat de meetproblematiek verbonden aan het plaatsen van de pijler slechts het topje van een veel omvangrijker en complexer meetproblematiek was. Een en ander had tot gevolg dat de werkwijze in deze fase evolueerde van het opereren vanuit de betrokken bedrijven en diensten naar een survey organisatie met het nodige personeel ter plaatse, die later nog belangrijk is gegroeid. In deze fase kunnen de volgende activiteiten worden onderscheiden die met el kaar samenhangen. Elke activiteit wordt gekenmerkt door een eigen specifiek geodetisch aspect. 1Het mede opstellen van een eisenpakket voor de maatvoering van de diverse onderdelen van de stormvloedkering, in het bijzonder met betrekking tot de pijlerbouw, de pijlerfundatie en het pijlerplaatsen op basis van de te verwach ten maak- en meetnauwkeurigheden en deformaties van de fundatie en bodem. 202

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 205