2. Het nader uitwerken van ideeën met betrekking tot de meet- en presentatie methode en voortdurende afstemming met de ontwerpers en toekomstige uit voerder alsmede het doen van voorstellen met betrekking tot onderzoek en prototype vervaardiging. 3. Het maken van voorstellen waarin behalve de te bereiken nauwkeurigheden een overzicht wordt gegeven van de personele, financiële en tijdsimplicaties van de voorgestelde methoden en de daaraan verbonden risico marges gerela teerd aan de wijze en mogelijkheden van uitvoering. 4. Het verrichten van praktisch onderzoek naar de meet- en toepassingsaspecten van nieuw ontworpen methoden, sensoren en systemen ter ondersteuning van de voorstellen. Het mede opstellen van het eisenpakket geschiedde in een speciaal daartoe opge richte projectgroep waarin deskundigen op verschillende gebieden en van verschil lende disciplines zitting hadden. Reeds spoedig ontstond er de nodige spraakverwarring over essentiële begrippen zoals constante en variabele fouten, absolute en relatieve grootheden, statische verdeling van meet- en maakfouten,betrouwbaarheid enz. De geodetische inbreng heeft er in belangrijke mate voor gezorgd dat de voor geodeten gebruikelijke ter minologie ingang heeft gevonden in het genoemde pakket van eisen. In het kader van deze projectgroep is niet alleen veel aandacht besteed aan de haalbare meet- en maaknauwkeurigheden maar is ook de relatie en mate van af hankelijkheid tussen deze twee zaken nader bezien en vastgesteld. Daarnaast is veel zorg besteed aan het definiëren van de verschillende assenstelsels en hun onderlinge relaties. Het gekozen ontwerp van de stormvloedkering, gebaseerd op geprefabriceerde pijlers, brengt met zich mede dat de gewenste passing van de schuiven in de gelei ders op de pijlers bepalend is voor het maatvoeringsproces. Bij deze passing zijn vooral de afwijkingen in het vlak van de dam en in verticale richting van belang. Deze afwijkingen worden voornamelijk veroorzaakt door: de vlakheid van het fundatiebed waarop de pijler wordt geplaatst; de onnauwkeurigheden in het fabricageproces van de pijlers. De as van de schuifgeleiding moet loodrecht staan op het gemiddelde vlak door de onder zijde van de draagribben van de pijlers; plaatsingsonnauwkeurigheid o.a. afhankelijk van de bewegingen van pijler en 203

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 206