Voor het gezamenlijk overzenden van hoek- en afstandinformatie van de wal naar het betrokken vaartuig werd een speciaal transmissiesysteem ontworpen. De inzet van de Minilir systemen voor beide toepassingen had naast de overeen komsten op instrumenteel gebied ook duidelijk verschillen zoals: de minimale en maximale afstand tussen Minilir en infrarood-bron was voor het pijlerplaatsen totaal anders dan voor het verdichten; de nauwkeurigheidseisen, meetcyclus en opstelmogelijkheden waren totaal verschillend. Dit heeft voor het pijlerplaatsen ondermeer geleid tot een uitgebreid onderzoek naar de haalbare nauwkeurigheid van hoekmeting met de Minilir bij het werken op korte afstanden, in combinatie met verschillende soorten lichtbronnen en spe ciale voorzet optiek om een betere focusering voor de Minilir te verkrijgen op deze afstanden. Een halogeen lamp bleek voor het pijlerplaatsen het meest ge schikt te zijn; voor het verdichten kon worden volstaan met een spotlicht. Op grond van genoemde studies, proefmetingen, ontwikkelingen, keuzen en be leidsbeslissingen is geleidelijk een steeds gedetailleerdere beschrijving ontstaan van de toe te passen meetmethode en systemen en randvoorwaarden. In 1979 is op basis van deze beschrijvingen een vijftal bedrijven verzocht offerte uit te brengen voor de bouw van een meetsysteem ten behoeve van het pijler plaatsen. Hiermede werd het eerste en belangrijkste deel van het ontwerp aangaande meet systemen voor het pijlerplaatsen afgerond, nl. het gebeuren met het hefschip de Ostrea genaamd, resteerde nog het meetgebeuren ten behoeve van het afmeer- ponton de Macoma. De taak van dit afmeerponton was op dat moment echter nog onderwerp van studie, ondermeer een opschoon-taak werd later toegevoegd. In de loop van 1980 was het algehele ontwerp zodanig uitgekristalliseerd dat begonnen kon worden aan de ontwerpfase van het meetsysteem voor dit zgn. A en O-ponton. Bouw meetsysteem Ostrea De opdracht tot bouw van het meetsysteem ten behoeve van de Ostrea werd in december 1979 gegund aan de firma Intersite met als opleveringsdatum decem ber 1981. Deze firma werkte binnen een strak tijdschema volgens de voor haar gebruikelij ke vastomlijnde procedure, te weten in chronologische volgorde: 211

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 214