het opstellen van functionele specificaties goedkeuring van deze specificaties op onderdelen en in zijn geheel door de op drachtgever het samenstellen van systeemspecificaties het ontwikkelen van programmatuur en hardware koppelingen het uitvoeren van simulatie-testen het uitvoeren van testen in situ ten behoeve van de afname van het systeem overdracht aan de opdrachtgever. In de functionele specificaties weid tot in detail de functies van het survey sys teem beschreven en de samenhang met het totale pijlerplaats-gebeuren. Tijdens dit opstellen is veelvuldig teruggekoppeld naar een door de opdrachtgever ingestelde begeleidingsgroep waarbij de inbreng van de toekomstige gebruiker van groot belang is geweest. In januari 1981 werd volledige overeenstemming over deze specificaties bereikt tussen opdrachtgever en deze firma. Deze procedure heeft zowel voor de opdrachtgever als bouwer het voordeel dat eventuele later optredende verschillen in interpretatie over het te vervaardigen systeem of over noodzakelijk geachte wijzigingen tot een minimum kunnen wor den beperkt en het bouwproces duidelijk kan worden gerelateerd aan z.g. mijl- paalpunten. Dankzij de gevolgde strakke procedure verliep de bouw overeenkomstig de aange geven planning. Wat betreft de geodetische apsecten werd relatief veel tijd besteed aan het vervaardigen van programmatuur voor het uittesten van de juiste werking van het vereffeningsprogramma. Ten gevolge van vertraging in de bouw van het hefschip zelf konden de testen met het meetsysteem in situ eerst in februari 1982 beginnen. Hiertoe werden alle sensoren eerst gecalibreerd door diverse punten van het hefschip op onafhankelij ke wijze statisch en dynamisch in te meten en de resultaten te vergelijken met die van het systeem. Tijdens de vaarproeven bleek de presentatie in relative motion verwarrend te werken; besloten werd daarom de positie van het hefschip in true motion weer te geven. Figuur 3 geeft schematisch het gebouwde survey systeem weer. De hellingmeter geeft de scheefstand van de pijler met een nauwkeurigheid van 11 boog sec. en het momentane slingeren van de pijler met een nauwkeurigheid van 72 boog sec. De computer is dubbel uitgevoerd om het risico van een storing in dit essen tiële onderdeel tot een minimum te beperken. 212

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 215