Operationele fase De oorspronkelijk geplande werkwijze waarvoor het survey systeem was ontwor pen bestond uit het oppakken van de pijler in het bouwdok, het transporteren van de pijler volgens een geplande route en het afzinken van de pijler op de voor ziene plaats. Tengevolge van geconstateerde problemen met loslatend blik aan de onderzijde van de pijler werd bij de eerste pijlers besloten in afwijking van de geplande werk wijze de pijler eerst op balken te plaatsen in het bouwdok teneinde het plaatwerk met duikers te verwijderen. Hoewel het survey systeem hiervoor niet was ont worpen kon het toch uitstekend hiervoor worden gebruikt. Ten behoeve van het manoeuvreren van het hefschip om de pijler voorzag het survey systeem in een beeldpresentatie waarbij de positie van het hefschip ten opzichte van de pijler om de 6 seconden werd weergegeven. In de praktijk bleek de bemanning door het veelvuldig verplaatsen van de pijlers dusdanig geoefend dat vaak alleen op zicht kon worden gemanoeuvreerd, waarbij de lage frequentie van de beeldopbouw waarschijnlijk ook deels debet is. Oppakken van de pijler Vanwege de lange benodigde inslingertijd van de hellingmeter was een vroegtijdi ge installatie ervan voorzien op de pijler; veelvuldige problemen met de stroom voorziening opgewekt door een generator hebben tot een andere werkwijze doen besluiten, waarbij de inslingertijd kon worden bekort en het instrument pas op de pijler werd geplaatst nadat het hefschip in positie was om de pijler. Transport Het radioplaatsbepalingssysteem Trident III werd overeenkomstig het ontwerp gebruikt om met de combinatie hefschip/pijler te navigeren in de daartoe beschik bare geulen. Continu werden vier afstanden gemeten naar bakens op de wal waar mede een goede controle op de juistheid van de positiebepaling werd verkregen. Met behulp van deze plaatsgegevens en de gemeten koers werd de positie van de combinatie continu weergegeven op het daartoe bestemde beeldscherm te zamen met de momentane vaargeulbegrenzingen. Aanvankelijk werd hinder ondervon den van reflecties van het uitgezonden en ontvangen trident signaal op het water, hetgeen door het aanbrengen van een ander type antenne en een betere keuze van walbakens belangrijk kon worden verminderd. 214

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 217