Penny en Giles hellingmeters voor het aangeven van hellingen van zuigmonden Mesotech 965 profiler ten behoeve van kromtestraal-bepaling tegelmat Honeywell USB systeem, Ultra Short Baseline System ten behoeve van acous- tische plaatsbepaling van de kopbalk van de tegelmat. De computer was van hetzelfde type als toegepast in het meetsysteem voor de Ostrea nl. PDP 11/34. In dezelfde periode als de overdracht werd besloten ook de hoogteligging van de tegelmat met de Macoma in te meten. Hiervoor is een afzonderlijk meetsysteem ontwikkeld op basis van twee maal drie echolood transducers en de reeds aanwe zige andere sensoren. Een jaar later is nog een derde meetsysteem ontwikkeld voor het leggen van de bescherming van de zgn. negatieve overlap, op basis van o.a. Mesotech profilers. Algemene conclusies en aanbevelingen De in het begin van de ontwerpfase van het pijlerplaats meetsysteem gemaakte keuzen met betrekking tot de toe te passen meetmethodiek en sensoren alsmede de systeemfilosofie zijn achteraf bezien van veel groter belang geweest, daar voor het ontwerpen van andere meetsystemen ten behoeve van de bouw van de storm vloedkering in belangrijke mate kon worden gesteund op de kennis en ervaring opgedaan in deze beginfase, zoals bij elk groot werk telkens weer blijkt. In het algemeen kan daarom worden gesteld dat bij een omvangrijk en innovatief waterbouwkundig werk bijzondere aandacht besteed moet worden aan de keuze van methode, apparatuur en systemen in de beginperiode ook al lijkt op dat mo ment de meetproblematiek uniek. De aanwezige kennis en ervaring op geodetisch gebied bij de aanvang van de ont werpfase bij de betrokken bedrijven en diensten is niet alleen van groot belang geweest bij het onderkennen van de meetproblematiek maar heeft ook een be langrijke rol gespeeld bij het ontwerpen van de meetsystemen. Zonder deze ken nis en ervaring zou de kwaliteit van de bereikte meetresultaten waarschijnlijk minder zijn geweest. In het algemeen kunnen daarom survey bedrijven en diensten worden aanbevolen om voortdurend de nodige algemene kennis en ervaring op te doen met nieuwe technieken, methoden en instrumenten teneinde steeds in staat te zijn technisch op hoog niveau te kunnen participeren aan de bouw van grote waterbouwkundi ge werken. Alleen door een systematische aanpak van de bouw van een meetsysteem, zoals 218

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 221