met de minder fraaie naam "satellietgeodesie") en een artikel van Ir. Rolff, di recteur van het centraal bureau voor de satellietgeodesie van het Smithsonian Observatory, die blijkbaar vond dat het beestje wel bij de naam mocht worden genoemd. Hij voorzag zijn in het Nederlands geschreven artikel van de titel "Satellite Geodesy". In zijn artikel dat overigens gewag maakt van veelbelovende proeven met lasers, wordt op een eerbiedwaardige, bijna Reveaanse wijze het vakgebied consequent aangeduid als "Satellite Geodesy": in het Engels, met twee hoofdletters en zonder lidwoord. De trouwe abonnees op de Snellius lustrumboekencyclus, en niet alleen zij hoop ik, hebben inmiddels ervaren dat Satellite Geodesy zich heeft ontwikkeld van een randgebied van de geodesie tot één van de deelgebieden binnen de geodesie. Satellite Geodesy is inmiddels zó ingeburgerd dat wij haar in het Nederlands met kleine letter vergezeld van lidwoord durven aanduiden. Zelf heb ik nog de ontwikkeling van de satellietgeodesie aan den lijve mogen meemaken door als student assistent in 1970/71, we zijn inmiddels één lustrum- boek verder, aan een camera te mogen helpen sjorren ten einde van één passage van de ballonsatelliet PAGEOS drie of vier nachtelijke opnamen te maken (het begin van de korte baan methode waaraan heden ten dage de Doppler satelliet plaatsbepaling nog steeds haar succes dankt). Nauwelijks drie lustrumboeken later, nu dus, bemeten we een passage van de reflectorensatelliet LAGEOS met zo'n twee- a drieduizend waarnemingen met een nauwkeurigheid van enkele cen timeters. Vier lustrumboeken geleden moesten we eerst de filmopnamen ontwikkelen, ver- J volgens op glasplaten overbrengen om tenslotte deze fotografische opnamen onder de monocomparator tot meting te verheffen. Heden ten dage worden de looptijden van de laserpulsen binnen milliseconden als metingen op een magneti- seerbare flapschijf geregistreerd. Evolutie De nauwkeurigheid en de snelheid van het meetproces heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt; nochtans maakt dit het werk van de geodeet als plaatsbepaler geenszins tot een unieke bezigheid. Op onze planeet waarvan geodeten niet alleen de vorm maar ook de vervorming nu kunnen vastleggen zwemmen, kruipen, vliegen en lopen miljarden wezens rond die zich praktisch continu met plaatsbepalen bezighouden (een zekere mate van bewustzijn in acht genomen). Met behulp van zintuigen bepalen zij hun plaats ten opzichte van voedselbronnen, soortgenoten, dreigingen etc. Het visuele zintuig speelt ter kwij ting van bovengenoemde taken een zeer belangrijke rol. Het gebruikte meetappa- 224

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 227