2. Wat wordt er gemeten door een altimeter? Een altimeter aan boord van een satelliet is een radar die vrijwel continu radio signalen uitzendt naar het zee-oppervlak direct in het nadir van het ruimtevaar tuig. De tijd die nodig is van het moment van uitzenden tot ontvangen wordt ge registreerd aan boord van de satelliet om na passage over een grondstation te worden doorgegeven. Op zich heb je als geodeet nog niets aan dit soort metingen. Er zijn nu nog allerlei aanvullende metingen nodig om iets met deze gegevens te kunnen doen. Daarom zijn er nog diverse aanvullende instrumenten aan boord van een satelliet die de ontbrekende informatie leveren. Denk bv. maar eens aan de standregeling van de satelliet, de stralingsinvloedende magnetosfeer-effecten, etc. Maar daarmee is de kous nog niet af, ook vanaf de grond wordt er een hoop werk gedaan om het meetproces in de gaten te houden. Zo wordt er bijvoorbeeld met laser-, radar- en dopplermetingen vanaf de grond naar het ruimtevaartuig gemeten om uiteindelijk in staat te zijn een positie en snelheid aan de hoogtemeting toe te voegen. Het uiteindelijk samenvoegen en corrigeren van alle gegevens is door NASA ge daan. In het totaal zijn er ca. 100 miljoen radar metingen in ruwe vorm bekend van Seasat (om de 0.1 sec een meting gedurende 3% maand meten). In gecomprimeerde vorm zijn het er ca. 10 miljoen, waarbij nog lang niet alle metingen geschikt zijn voor de verwerking. In ieder geval is er genoeg onderzoek dat besteed kan worden aan het verwerken van de gegevens en het interpreteren van de resultaten. 3. Wat te doen met deze massale gegevensstroom? In eerste instantie kan je vanuit een meting de hoogte van het zeeoppervlak bo ven de een referentie ellipsoïde berekenen. Dit is iets wat zeer dicht staat bij het begrip geoïde, het equipotentiaal oppervlak dat zo goed mogelijk samenvalt met het gemiddelde zeeoppervlak. Het enige vervelende is nu dat dit gemeten zeeop pervlak door de altimeter nog vol met afwijkingen zit ten opzichte van het ware equipotentiaal oppervlak op zeeniveau (getijden, golven, stromingen, etc.). Dit heeft ook een zeer nauwe relatie met de oceanografie, een onderwerp waar D. Danas zich mee bezig houdt. Een aantal effecten die het zeeoppervlak versto ren is achterhaalbaar uit de metingen. Het gaat echter buiten het bestek van dit verhaal om dat hier te behandelen. 235

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 238