Er is naar gestreefd zoveel mogelijk hard- en software onafhankelijk te werken. Dit heeft onder andere geresulteerd in een subroutine-pakket over de grafische software van Intergraph heen. Achteraf bleken deze routines voor anderen ook heel bruikbaar, omdat ze zeer eenvoudig in gebruik zijn. Het conversieprogramma Dit eerste stuk software heeft de naam SCON meegekregen en staat voor Segment CONversion. Er bestaan verschillende ingangen: Intergraph design file Data file beginnend per segment met het aantal punten daarvan en vervolgens de coördinaten van die punten Een lijn-segmenten file. De tweede mogelijkheid is toegevoegd om onafhankelijk van welke machine dan ook in te kunnen voeren. De laatste ingang kan worden gebruikt om de segmen ten file te controleren op fouten (zie ook de editor). Naast de keuze van de ingang kan ook de manier van digitaliseren worden geko zen: met of zonder de centroids. Worden deze meegedigitaliseerd dan moet voor af een punt binnen ieder oppervlak worden aangewezen dat dat representeert. Dit is iets meer werk dan de methode zonder centroids, maar er is wel meer con trole op de invoer. Uitvoer kan op twee manieren: volgens het lijnsegmenten format en volgens een format dat direct geschikt is voor GIMMS (een kartografisch softwarepakket dat ook op Geodesie aanwezig is). Verder is er nog een file met statistische gegevens en eventueel foutmeldingen. Het programma kan zowel interactief als in de batch gedraaid worden, dit laatste omdat er vrij veel input en output is, wat over het algemeen de snelheid van het programma niet ten goede komt. Het plot programma SPL oftewel Segment PLotter is de naam van dit onderdeel. De invoer ervan is altijd een segment file, de uitvoer altijd een design file van Intergraph. De keuze wordt aan de gebruiker overgelaten of hij segmenten in zijn geheel laat plotten (dus tot en met de centroids) of alleen tussen de knooppunten. 245

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 248