Zie voor errata m.b.t. artikel voor in dit boek DE DELFTSE SCHOOL IN BEWEGING Over Granpré Molière, Baarda en het Melkmeisje Dr. Ir. D.T. van Daalen Vraagt men voorbijgangers of zij wel eens van de Delftse School gehoord hebben, dan noemen zij meestal de Delftse School in de architectuur of in de schilder kunst. Alleen op de Thijsseweg zal men misschien wel eens iemand treffen die de Delftse School in de geodesie kent. U verwacht natuurlijk dat dit stuk over geodesie gaan en voor het overgrote deel doet het dat inderdaad. Maar die andere twee scholen zijn ook interessant en hebben het voordeel dat er gemakkelijker plaatjes bij te vinden zijn. Daarom be gin ik maar met een uitstapje naar die niet-geodetische Scholen. Omdat ik, zoals de meeste mensen, er niet veel méér van wist dan dat ze bestaan hebben ben ik er voor de gelegenheid een beetje in gedoken. De Delftse School in de architectuur is een stroming, die van 1920 tot 1950 een grote rol in het Nederlandse bouwen speelde. Zowel bouwkundig als qua levens beschouwing en maatschappijvisie was het een, in de letterlijke zin, reactionaire stroming. Enerzijds had men namelijk de moderne, internationaal en vaak sociaal democratisch georiënteerde architecten van de Nieuwe Zakelijkheid, die nieuwe technieken en nieuwe materialen propageerden: beton, staal en glas. Daartegen over stond de Delftse School met een traditionalistische, nationalistische en ka tholiek geïnspireerde visie. De Delftse School bouwde volgens historische nor- fig. 1 Johannes Vermeer 1632 - 1675) Gezicht op Delft1658 253

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 256