place, Stokes en Poisson. Ook ontstonden toen de beroemde controversen over de vorm van de aarde. In het begin van de 20e eeuw zijn de grondslagen van de meetkundige, fysische en astronomische geodesie voltooid.3) Zo bezien zou men inderdaad kunnen stellen dat het raamwerk van de theorievorming in de geodesie aan het begin van onze eeuw reeds aanwezig was en dat het werk sindsdien in zekere zin ertoe diende de modellen aan hogere meetnauwkeurigheden of preci- sie-eisen aan te passen of in sommige opzichten consistenter te maken. Volgens het zogenaamde "Starnberger Drei-Phasen-Modell der Wissenschaftsentwicklung" bevindt de geodesie zich nu in de derde fase, d.w.z. de fase waarin een weten schapsdiscipline zich openstelt voor de verschillende toepassingsgebieden, zowel op het maatschappelijke als ook op het wetenschappelijke vlak. Maar desondanks neem ik als echte geodeet geen genoegen met het idee van een "na-wetenschappelijke" geodesie. Tenslotte is de geodesie tijdens de laatste veer tig jaar enorm veranderd en is ze nu misschien op het hoogtepunt van haar ont wikkeling. Wat zijn de oorzaken van deze veranderingen? Ik beperk me hier tot de geodesie in traditionele zin. De laatste veertig jaar worden gekenmerkt door een enorme technologische voor uitgang. Deze ontwikkeling is nog aan de gang en kan daarom nog niet definitief beoordeeld worden. Het staat echter nu al vast dat voor de geodesie de ontwik keling van elektronische rekenapparatuur en de lancering van satellieten voor ingrijpende veranderingen heeft gezorgd. Met behulp van de computer konden plotseling de in de fysische en mathematische geodesie ontwikkelde modellen ge toetst en op grote schaal toegepast worden. Uit de analyse van satellietbanen wordt de fysische vorm van de aarde afgeleid; met behulp van satellieten kunnen geodetische netwerken over continenten gebouwd worden. Er ontstaan coördi naatbestanden op wereldwijde schaal; de eerste geoïdes worden berekend; de peervorm van de aarde wordt afgeleid. Op theoretisch gebied publiceert Molo- denskii zijn oplossing voor het geodetische randwaardeprobleem; Krarup legt het verband tussen de integraalstellingen en eindige aantal metingen. Hotine en Marussi openen de wegnaar de drie-dimentionele geodesie, Isaak en Kaula mogen plaatsvervangend genoemd worden voor de wetenschappers, die de uit de hemel mechanica ontwikkelde dynamische satellietgeodesie theoretisch onderbouwden. Hirvonen vertaalt de methoden ontwikkeld door Wiener en Kolmogroff voor de analyse van tijdreeksen naar een toepassing op grootheden van het aardse zwaar tekrachtveld. Nieuwe generaties meetapparatuur ontstaan: afstandmeters, inter ferometers, frequentiestandaards, versnellingsmeters, traagheidsnavigatie-appara- tuur enz. Een uitstekend voorbeeld in dit verband is de net voltooide mobiele satelliet laser afstandmeter, die door de werkgroep satellietgeodesie in samenwer king met de TPD/Delft is ontwikkeld.4) Verbeterde meetprecisies en rekenmo- 276

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 279