aanschaf van geodetische traagheidsnavigatie apparatuur (1 tot 3 miljoen gul den) of van een Global Positioning System ontvanger (ca. 600.000 gulden). Hoewel men zou kunnen denken dat dit het theoretische onderzoek in de armere landen niet hoeft te belemmeren, bewijst de feitelijke situatie toch het tegendeel. Tenslotte is de experimentele verificatie een essentieel onderdeel van de theorievorming. In het bedrijfsleven zal deze "high-tech" ontwikkeling tot een vergaande monopolisering leiden, omdat het voor kleinere bedrijven op den duur onmogelijk is omvangrijke computerapparatuur en kostbare meet instrumenten aan te schaffen en/of economisch in te zetten. Samenhangend met de automatisering en een aantal andere factoren ontstond in de zeventiger jaren in de westerse landen een structurele werkloosheid. In de laatste jaren treft deze in toenemende mate jonge mensen.6 Ik wil daarom kort op de werksituatie in de geodesie ingaan. 2. Opleiding in beweging Bekijken we eerst de situatie in West Duitsland omdat daar de opleiding en de beroepspraktijk het beste overeenkomt met die van Nederland. Kort geleden ver scheen in Zeitschrift für Vermessungswesen de volgende tabel.7): Tab. 1. Arbeitsmarkt fürbesonders qualifizierte Fach- und Führungskrafte. Relation Stellenangebote - Bewerber Stand Ende-Juni 1984. Im Durchschnitt aller Berufe Besonders qualifizierte kaufmannische und Verwaltungs- berufe (insgesamt) EDV-Fachkrafte Aertzte, Apotheker Elektroingenieure Ingenieure des Maschinen- und Fahrzeugbaues Architekten Uebrige Bauingenieure Vermessungsingenieure Sozialarbeiter, Sozialpadagogen, Diplom-Padagogen Psychologen, Soziologen, Politikologen 1 10.2 .1 De tabel geeft de relatie weer tussen beschikbare plaatsen en het aantal sollicitan ten van beroepen waarvoor een hogere opleiding (universiteit of HBO) vereist is. De situatie voor geodeten in West Duitsland mag gerust rampzalig genoemd wor- 278

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 281