schrijvers tot de recentelijk verschenen 9e druk van "Landmeten en waterpassen voor bouwkundigen" van Schermerhorn van Van Steenis. Deze scheiding kwam ook tot uiting bij de benoeming van docenten bij de (on derafdeling der Geodesie, deze werden benoemd om onderwijs te geven in "landmeten, waterpassen en geodesie". Ondanks deze vermelding blijkt het onderwijs in het waterpassen altijd een zeer ondergeschikte rol gespeeld te hebben. Bestudering van het huidige en vroegere studieprogramma's toont dit duidelijk aan. Deze onderwaardering is eigenlijk een onbegrijpelijke zaak, zeker in ons land dat voor een groot deel onder de zeespie gel ligt en waar deze methode van hoogtemeting van essentieel levensbelang is. Een schrale troost is het dat bestudering van oude landmeetkundeboeken aan toont dat ook vroeger het waterpassen weinig aandacht kreeg. In de oudste Ne derlandse landmeetkundeboeken n.l. de "Practijck des Lantmeten" en "Van het gebruyck der Geometrische instrumenten" van J. Sems en J.P. Dou, Leiden 1600, wordt dit aspect van het meten in het geheel niet vermeld. De nauwkeurige bepaling van hoogteverschillen speelt van oudsher een belangrijke rol bij bouwkundige en civiel-technische werkzaamheden en het waren vooral bouwmeesters en aannemers van civiele werken, die zich met het waterpassen bezig hielden. Eerst in de loop van de 16e eeuw gaat de voorganger van de geode tisch ingenieur, de gezworen landmeter, geleidelijk aan ook waterpassingen uit voeren. Waterpassen en waterpasinstrumenten Volgens het woordenboek van Koenen is waterpassen het opnemen van de hoog ten en laagten ten opzichte van een gegeven peil. Een peil is dan volgens Koenen een aangenomen hoogtemerk dat een maatstaf voor hoogtestanden is. Duidelijker is de geodetische omschrijving van een peil n.l. een aangenomen ver- gelijkingsvlak ten opzichte waarvan de hoogte van punten bepaald wordt. Zo'n vlak, ook wel niveauvlak genoemd, is een gebogen vlak dat in elk punt loodrecht staat op de richting van de verticaal (zwaartekracht) in dat punt. Het waterpassen is de technische handeling om de hoogte van punten t.o.v. een dergelijk peil te bepalen. Een waterpasinstrument is een hulpmiddel dat dient tot het uitvoeren van zo'n waterpassing. Bij een waterpasinstrument wordt op een of andere wijze een hori zontale vergelijkings- of vizierlijn gerealiseerd. In grote lijnen zijn hierbij twee hoofdtypen te onderscheiden n.l. ten eerste instrumenten, waarbij direct de zwaartekracht gebruikt wordt en ten tweede instrumenten, waarbij een vloeistof niveau ingeschakeld wordt. Door de eeuwen heen blijken beide typen in gebruik te zijn geweest en kan men 30

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 33