in net drukke Parijse verkeer laat Arie zien wat hij kan en feilloos levert hij het gezelschap veilig af bij het hotel. De rest van het verblijf in Parijs weet hij nog vaak bewondering af te dwingen met zijn stuurmanskunsten. Het hotel van de Lichtstad biedt niet veel luxe (kleine 2-persoonsbedjes, zeer knus), maar blijft wel lang open, zodat ook de nacht nuttig besteed kan worden. Woensdag 2 maart Het Institute Géographique National verzorgt de volgende excursie met spectacu laire films (landmeten in de Alpen, weer eens wat anders dan het vlakke land) en een goede lunch. De middag is vrij gelaten voor culturele evenementen, zoals een rondje Louvre en Parijs bij daglicht, 's Avonds ziet menigeen zich gedwongen met "le dernier métro" (die gratis blijkt te zijn) naar het hotel terug te komen na een avondje plezier op de Place Pigalle of Saint-Germain des Prés. Donderdag 3 maart De ochtend wordt begonnen met een frisse wandeling naar de vereniging van de Franse Géomètres Experts, waar het lijkt of ze net aan het verhuizen zijn. Het gezelschap wordt te woord gestaan door een fransoos die engels probeert te praten, het klinkt nog erger dan Nederlanders die Frans proberen te spreken, 's Middags mag de meute, in kleine groepjes, zelf aan de Traster (een soort Franse Planicomp) van Matra Optique draaien (ze kunnen er geen genoeg van krijgen). Gelukkig is het mooi weer, zodat de rest van het gezelschap zich niet hoeft te vervelen. 's Avonds wordt de omzet van de Parijse horeca weer eens flink verhoogd. Vrijdag 4 maart Vroeg in de ochtend wordt Parijs verlaten, om koers te zetten richting Luxem burg. Onderweg wordt er een ruilverkaveling in uitvoering bezocht in het plaatsje Crouttes. Dat Crouttes in de Champagnestreek ligt, kan het gezelschap proefon dervindelijk ontdekken als het wordt meegelokt naar de Cave van een Cham- pagneboer, die voor het gezelschap menige fles aanbreekt (letterlijk en figuurlijk). Champagne op de nuchtere maag schijnt erg goed te zijn voor zijn omzet. Na deze onverwachte alcoholische orgie kan men zich vervolgens te goed doen aan een "bourgondische" maaltijd in een piepklein restaurantje. Na een culturele en sanitaire stop in Reims komt het gezelschap 's avonds in Luxemburg-stad aan. In het hotel is het bier spotgoedkoop, in vergelijking met Parijs, en de meesten vermaken zich dan ook tot diep in de nacht met het luid keels bezingen van dit fenomeen, tot ergernis van de cheffin van het hotel. 354

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 357