- Tijdens de excursie zelf wordt door de studenten een technisch verslag bijge houden, welke activiteit de nodige moeilijkheden oplevert, al was het alleen al om studenten te vinden, die hiertoe bereid zijn. Onnodig te zeggen, dat de buitenland-excursie geen snoepreisje is. Maar waar dient zo'n excursie dan wel voor, zult u vragen. Een moeilijke vraag, niet zozeer vanwege de gecompliceerdheid van het probleem, als wel vanwege de vele juiste antwoorden. Dit artikel geeft een overzicht, maar garandeert geen volledigheid. Drie antwoorden lijken een aardige samenvatting van de mogelijkheden, vindt u niet? Probeer zelf ook zo'n uiteindelijk nut te bedenken, het is niet moeilijk; nog maals, er zijn er veel. Eerst echter de vraag: Waarom nu juist naar het buitenland. Dit kan zijn om kennis te maken met andere opleidingsmethodieken voor dezelf de problemen in een iets gewijzigde context. Een ander gehoord argument is, dat van de uitbreiding van de werkgelegenheid voor de student. Bovendien speelt veel ingenieurswerk zich af op internationaal niveau. Te denken valt daarbij aan exploratie- en planningswerkzaamheden. Het dichts bij de studie staande belang is dat van de richting-keuze. In de geode sie kent men weer zekere specialismen. Tijdens de excursie maakt de student kennis met de praktische toepassing van de studie, en het kan dan ook voorko men, dat bij een tweede- of derdejaarsstudent de oren beginnen te klapperen, het haar uiteen gaat staan, en de ogen gaan rollen, terwijl hij denkt: "Wow!" (dit is een gebruikelijke term onder studenten). "Zo'n advies had ik nou ook willen ge ven" of "Aan dit project zou ik graag meedoen". Hij doet dan in het verloop van de studie verwoede pogingen in de betrokken richting af te studeren. Kortom, de excursie kan helpen bij het bepalen van de afstudeer-richting. Op iets grotere afstand staat de praktijk. Zoals gezegd, de student maakt kennis met de praktijk, en dit is, wanneer men zelf later ook aan dit beroepsleven deel neemt, van grote betekenis. De student krijgt niet alleen een beeld van de relatie tussen theorie en praktijk, maar krijgt ook een beeld van de (on)mogelijkheden van de beroepspraktijk. Een voorbeeld kan zijn, een prachtige wiskundige theorie die helaas geen praktische toepassing heeft, omdat men zelfs met gebruikmaking van het modernste rekentuig en de knapste programmatuur de hoeveelheid re kenwerk niet aankan. Een excursie geeft een beeld van de beroepspraktijk. 356

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 359