Meer is er bekend over het instrumentarium van de Romeinen. Een grafsteen (fig. 1) toont ons dat zij het timmermanswaterpas kenden. De bewaard gebleven geschriften van de Romeinse landmeters, de agrimensoresgeven ons geen infor matie over het waterpassen. Die vinden we wel in de boeken van Vitruvius. Marcus Vitruvius Pollio was een Romeins architect, die leefde in de le eeuw v. Chr. Hij is bekend gebleven door zijn "De Architura", een geschrift dat bestaat uit tien "boeken". De eerste zeven houden zich bezig met de architectuur, de laatste drie hebben betrekking op de hydraulica, geometrie, astronomie en op burgerlijke en militaire werktuigen. In het vijfde hoofdstuk van het achtste boek beschrijft hij het waterpassen en waterpasinstrumenten. Een belangwekkend instrument dat hij beschrijft is de chorobates (fig. 2). Dit instrument bestaat uit een, op poten van gelijke lengte rustende, ongeveer 6 m lange plank. Met behulp van enige schietloden kan deze plank zuiver horizontaal gesteld worden. Wanneer de wind het inspelen van de schietloden te veel hindert wordt gebruik gemaakt van een groef of geul van 2 m, die in de bovenkant van de plank is aangebracht. Deze wordt dan gevuld met water, waarna de chorobates horizontaal gesteld kan worden. De handschriften van Vitruvius bevatten geen tekeningen. Gedurende de renais sance zijn door diverse auteurs gedrukte uitgaven verzorgd in het latijn, maar ook in andere talen. Deze uitgaven zijn voorzien van illustraties, door het ontbreken van bepaalde détailgegevens bij Vitruvius blijken deze reconstructietekeningen onderling afwijkingen te vertonen en hebben sommige schrijvers er zelfs eigen bedenksels aan toegevoegd. Grewe heeft in een artikel in de Allgemeine Vermes- sungs-Nachrichten, juni 1981, aandacht besteed aan een aantal van deze recon structiepogingen. Het hoge niveau van waterpassen, dat de Romeinen konden bereiken, komt vooral tot uiting bij de bouw van grote aquaducten. Bekend zijn de aquaducten van Segovia in Spanje en Nfmes in Frankrijk. Dichter bij huis kan echter de Ro meinse waterleiding in de Eifel genoemd worden. Deze was aangelegd om de stad Keulen (Colonia Agrippina) van water te voorzien. De totale lengte van deze leiding bedroeg 95 km en het verval 400 m. Men heeft berekend dat dagelijks via deze leiding 30 miljoen liter water naar Keulen vervoerd kon worden. Niet alleen 32

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 35