wijs en Wetenschappen, de overige TH-fondsen en steungelden van derden. Al met al is het op deze wijze verkregen bedrag meestal niet toereikend om het totale excursie-bedrag te dekken, dat per geval varieert, maar meestal schommelt rond de f. 25.000,- (1984). Hier wordt een beroep gedaan op de eigen middelen van de student, die als derde en laatste bron tevens van grote invloed is op de aantallen studenten, die deelnemen aan een buitenlandse reis. Nog even stilstaand bij het tot nu toe geschrevene kan gesteld worden dat, on danks het grote belang van een excursie, veelal nog niet voldoende middelen bij eengebracht kunnen worden, zonder een al te groot beroep te doen op de toch al krappen eigen financiën van de studenten. Tot slot van dit betoog volgt een glo bale beschrijving van de werkwijze van de "Snellius" Zwitserland excursie com missie '83/'84. Allereerst het "samenvloeien" van de leden van de commissie. Twee ouderejaars maakten tijdens de stuurgroep, een soort stuurorgaan van de studievereniging, bekend dat zij plannen hadden een excursie te organiseren en dat zij hierbij hulp nodig hadden. Een tweede-jaarsstudent, die men pas wijs gemaakt had, dat naast de studie ook nevenactiviteiten ontplooid moesten worden, gaf zich op als be langstellende en na enig zoeken werd een andere bereidwillige gevonden. Tot slot kwam een enthousiaste eerstejaars om de hoek kijken en er werd meteen beslo ten, dat het reisdoel Zwitserland zou worden. Er werden brieven naar autobus- verhuur-ondernemingen gestuurd, naar contactpersonen in Zwitserland en de bussen werden gecontroleerd en geïnspecteerd. Toen globaal het gehele program ma bepaald was, met bezoeken aan de diverse bedrijven en overnachtingen in Jeugdherbergen, werden de deelnemerslijsten opgehangen. Deze bleken al snel overtekend, en een selectie-procedure werd door de commissie bekend gemaakt; alle mensen die reeds vier of meer keren waren mee geweest, werden geschrapt. Dit deed in de gehele afdeling protesten oplaaien. Er werd, om aan elk gevoel, behalve dat van de commissie, tegemoet te komen, een vergadering belegd, waar op men besloot een gewogen loting toe te passen. Intussen hadden de betrokken personen zich echter reeds vrijwillig teruggetrokken, zodat de vergadering niet echt meer nodig was. Hierna werd een tweetal begeleiders, uit de wetenschappe lijke staf, gezocht en gevonden, zodat de excursie, na reservering van touringcar en Jeugdherbergen, een aanvang kon nemen. Er werden bezoeken gebracht aan o.a. de instrumentenfabriek Kern te Aarau, Swissair Prob und Vermessen te Zürich, en de Eidg. Landes-topographie te Bern. 's Avonds was de tijd vrij te besteden, wat voor velen een kroegbezoek betekende. 358

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 361