Onze zeer ervaren chauffeur verzorgde een rondrit door Wenen, waarbij een ver keerd geparkeerde auto enigszins beschadigd werd. Nadat onder andere het Prater was bezocht, werd iedereen in het centrum gedropt, waar men zich wel wist te vermaken. Maandagmorgen vertrokken we eindelijk richting hoofdbestemming. Na uiter aard het oponthoud aan de grens kwamen we om 11.00 uur aan in het grens- plaatsje Sopron. Na de eerste Hongaarse lunch (in de kantine van een textielfa briek) bezochten we het geodetisch/geofysisch instituut waar we een interessante rondleiding kregen. Vooral de ruimte voor het testen van instrumenten met de opgestelde gyrotheodoliet trok de aandacht. Hierna bezochten we het in een rots gevestigde geodynamisch observatorium/ spookhuis. Na een spectaculair bustochtje werd nog een torentje voor astrono mische waarnemingen bezocht. Om een uur of vijf vertrokken we naar Gyor, alwaar we onze gids 'Tante Annie" ontmoetten en tevens van een typisch Hongaarse maaltijd (inclusief de Palinka) konden genieten. 's Avonds vertrokken we naar Budapest, waar we afgezet werden in het groeps- hotel Cittadella, gelegen op het hoogste punt van Budapest. De volgende morgen bracht de bus ons naar het planningsinstituut. De taak van dit instituut bleek veelomvattend, zoals het plannen na agrarisch en stedelijk grondgebruik en monumentenzorg. Vervolgens bezochten we gemeenschappelijk het vissersbastion, waarna men de rest van de middag vrij te besteden had. Woensdag 17 april stond een bezoek aan het kadaster op het programma. Dit in stituut was gevestigd in een statig gebouw in het centrum van de stad. Met behulp van videoschermen (met een soort Hongaars teletext/viditel) en een tolk werden ons de principes van het hongaarse kadaster uitgelegd. Na de lunch werd iedereen weer bij de bus verwacht, die ons naar het 60 km ver der gelegen plaatsje Pene bracht, alwaar een geodetisch observatorium, een soort Kootwijk, werd bezocht. Ons werden de verschillende waarnemingsinstrumenten getoond, waarna we onze namen bij konden plaatsen in het gastenboek vol illus tere voorgangers. Na dit bezoek vertrokken we weer naar Budapest, om in de heuvels van Buda een goulashparty mee te maken. Bij aankomst bleek dat we in een ietwat toeristisch ingesteld partycentrum werden gestopt, te zamen met zo'n vierhonderd toeristen uit Rusland, Bulgarije, Duitsland, Zweden, enz. Tijdens de maaltijd werden we onderhouden door een soort Hongaars/Duitse Rudi Carell die de folklore aan el- 360

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 363