waar de eerstejaars geodesie-studenten (toen nog landmeetkundige studenten ge noemd) en de tweedejaars civielen bijeen waren. Een zaal vol in de oude houten Jaffa-gebouwen. Schermerhorn begon met de vraag wie van deze massa geodesie gingen studeren. Er gingen zo'n 25 a 30 han den omhoog. Schermerhorn reageerde daarop met de woorden: "Ik zal u binnen kort op het Geodesiegebouw wel vertellen hoeveel er dat teveel zijn." Later begreep ik dat aankomst van 5 a 10 geodesiestudenten normaal was. Het grotere aantal van 1940 werd veroorzaakt doordat een aantal opleidingen niet meer kon worden gevolgd, zoals bijvoorbeeld de officiersopleiding aan de K.M.A. en die aan de K.Ï.M. in Den Helder (adelborsten). Ruim twee maanden was er sprake van een normale studie, tot op vrijdag 22 no vember 1940 het ontslag van de Joodse hoogleraren bekend werd. Op dit grove onrecht moest worden gereageerd: op de daarop volgende maandag en dinsdag werd door de 3000 studenten van de T.H. spontaan gestaakt. De bezetter besloot daarop op woensdag de T.H. als strafmaatregel te sluiten. Een zelfde lot trof de Universiteit van Leiden. Zonder dat ook maar een enkele concessie aan de bezetter was gedaan, werd in april 1941 door de Rijkscommissaris aan de Rector bericht dat de T.H. weer kon worden geopend. Het is niet geheel duidelijk waarom Leiden gesloten bleef en wel tot het eind van de oorlog. Hadden de Duitsers wellicht meer belang bij het afstuderen van ingenieurs? Na Pasen werden de colleges aan de T.H. hervat. In november 1941 verbood de bezetter aan Joden het lidmaatschap van o.m. ge zelligheidsverenigingen en studieverenigingen. In het gehele land hebben deze verenigingen binnen enkele weken zichzelf opgeheven. Hoewel minder spectacu lair dan de staking een jaar geleden was deze daad zeker niet van minder beteke nis. De bezettende macht ging niet tot actie over; de houding der studenten was te algemeen om grijpbaar te zijn. Na Pasen 1941 werden de colleges aan de T.H. dus hervat. Dit duurde tot eind 1942. Er dreigde in die laatste maanden een deportatie van een derde van de stu denten naar Duitsland. Toen duidelijk werd dat daarop met een nieuwe staking zou worden gereageerd, werd door de Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming Prof. van Dam verklaard dat de tewerkstellingsplannen definitief van de baan waren. De Kerstvakantie ging vervroegd in. De moeilijkheden in de laatste maanden van 1942 - ook de steeds dreigende 370

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 373