razzia's - deden velen besluiten het in Delft maar voor gezien te houden. Zelf pakte ik al mijn studiemateriaal in mijn hutkoffer en zond dit naar mijn ouder lijk huis in Twente, in de hoop daar nog iets nuttigs mee te kunnen doen. Eind januari 1943 bereikten mij de berichten uit Delft dat zo langzamerhand ie dereen daar weer terugkeerdealles leek heel rustig. Ik besloot dan ook eveneens terug te gaan. De hutkoffer werd weer volgepakt en per van Gend Loos ver zonden. Maandag 1 februari arriveerde ik in Delft, maar kon de eerste dagen nog geen colleges volgen, omdat mijn boeken en collegedictaten nog niet waren ge arriveerd. Dat laatste geschiedde op vrijdag 5 februari, zodat ik zaterdagmorgen 6 februari mijn eerste colleges weer kon volgen. Dat was van 9 tot 11 uur op Technische Physica bij Prof. van Heel. Het eerste uur verliep normaal, maar tij dens het tweede uur drong de Grüne Polizei de collegezaal binnen en gebood alle aanwezigen de gang op te gaan en daar met het gezicht tegen de muur te gaan staan, de handen omhoog. Achtereenvolgens werden toen steeds enkele studenten weer de collegezaal in gebracht. Ik denk dat ik daar al ruim een uur had gestaan toen een nieuw groepje werd afgeteld om naar de collegezaal te worden gebracht. Mijn collega die naast mij stond was daarvan de laatste; ik verwachtte daarna als eerste aan de beurt te zijn. Er heerste een volstrekte onzekerheid over wat er met onze vrienden in de collegezaal gebeurde. Weer geruime tijd later brulde men ons in de gang toe dat wij het gebouw moesten verlaten en naar huis konden gaan. Buiten gekomen stond daar een aantal overvalwagens waarin onze collega's waren opgesloten om te worden afgevoerd. Gedurende enkele minuten was het nog mo gelijk enkele woorden te wisselen. Toen reden de wagens weg, ons vertwijfeld en in woede achterlatend. Ik zie geen kans te beschrijven wat er op zo'n moment in je omgaat. Samen met 25 studenten uit Technische Physica werden in Delft totaal 215 man uit diverse gebouwen bijeengehaald en naar het concentratiekamp Vught ge bracht. Direct 's middags al kwamen wij met een paar geodesie-studenten bij el kaar om af te spreken op welke wijze de ouders omtrent het gebeurde zouden worden geïnformeerd. Wij verdeelden de adressen en gingen het land in om de ouders persoonlijk op de hoogte te stellen. Duidelijk was dat deze razzia voor velen voor de rest van de oorlog het defini tieve einde van de studie betekende. Het was dus weer pakken geblazen en ver- 371 De razzia van 6 februari was een repressaille-maatregel voor het neerschieten op vrijdag avond 5 februari van Generaal Seyffardt, de gemachtigde van Mussert en in de jaren dertig chef van de Nederlandse! generale staf.

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 374