definitieve beslissing waren gekomen. De geodesiestudenten hadden in die dagen veel contact met Prof. Tienstra, die als vaderlijk figuur veel invloed had op de meningsvorming van zijn studenten. Hij behoorde tot die mensen, die nog geen vast omlijnd advies konden geven. Het bleef afwegen van de voors en de tegens, hetgeen bleek uit de vele gesprekken bij hem thuis. Op een gegeven moment, ik denk dat het 7 april was, werden wij op het geodesiegebouw uitgenodigd, waar wij door Tienstra werden toegesproken en die op dat moment adviseerde conform het advies van de Senaat toch maar te gaan tekenen. Sommige studenten voelden zich opgelucht, maar niemand was blij. Op 9 april werden wij opnieuw verzocht naar het geodesiegebouw te komen, waar een ernstige Tienstra ons indrukwekkend toesprak: "Het is mij volstrekt duidelijk, dat zij die niet tekenen een onzekere toekomst tegemoet gaan. Maar het is mij evenzeer duidelijk dat het tekenen geen rustige studie garandeert; daar voor is er in de afgelopen periode te veel gebeurd. Het lijkt mij dan ook het beste om niet te tekenen." Wat hem van gedachten heeft doen veranderen is niet helemaal duidelijk. Het is niet onwaarschijnlijk dat de aanwezigheid van Schermerhorn die toestemming had gekregen om St. Michielsgestel*) enkele dagen te verlaten in zijn woning (onderdeel van het geodesiegebouw) daar een rol bij heeft gespeeld. Voor een goed begrip van de situatie is het van belang te weten dat niemand stond te popelen om te tekenen. De studenten voelden heel goed aan anders dan de Senaat dat het niet gedaan moest worden, maar men aarzelde omdat men de consequenties van zo'n beslissing niet kon overzien. Na het nieuwe advies van Tienstra ging een grote meerderheid van de aanwezigen dan ook met grote opluchting de deur uit. Zondagavond 11 april bleek dat van de 3000 Delftse studenten er rond 750 de loyaliteitsverklaring hadden getekend (25%). Voor de Gem. Universiteit van Amsterdam lag het percentage beneden de 20, terwijl voor Utrecht, Groningen, Rotterdam en Wageningen dit beneden de 10 lag. De Vrije Universiteit en de Universiteit van Nijmegen hadden geen gele genheid tot tekenen gegeven! Het algemeen parool luidde nu: ga terug naar uw huis, mijdt uw studieadres en zoek een onderduikadres. Ik herinner nog mijn thuiskomst. De eerste vraag, die mijn ouders mij stelden 373 In St. Michielsgestel was in de jaren 1942 tot 1944 een groot aantal intellectuelen als gij zelaar geinterneerd.

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 376