de hun geboden mogelijkheid in de tijd dat hun collega's ondergedoken zaten, dan wel in Duitsland tewerkgesteld waren. Er werden zelfs tentamens en examens afgelegd. Tegelijk kon je constateren dat de docenten volop de gelegenheid boden tot studie en het afleggen van examens. De meeste hoogleraren waren nog niet tot het inzicht gekomen, dat het geven van Hoger Onderwijs onder de gegeven omstandigheden onwaardig was. De docenten van de afdeling Geodesie besloten, in overeenstemming toch ook met het laatst gegeven advies van Tienstra, dat geen lessen meer zouden worden gegeven en kwamen met de tekenaars overeen, dat zij praktisch tewerk gesteld zouden worden bij diverse bureaux van het kadaster in Nederland. Tot het afleg gen van tentamens en examens werden de tekenaars wel in de gelegenheid gesteld. Bij het begin van de nieuwe cursus in september 1943 werden ruim 6000 studen ten ingeschreven; de overgrote meerderheid van de "getekenden" had dus nog maals getekend. Thuis teruggekeerd van mijn onderduikadres moest eerst een aantal documenten worden verkregen om het min of meer mogelijk te maken om op de openbare weg te verschijnen. Mijn persoonsbewijs werd zodanig vervalst, dat ik drie jaar ouder was geworden en inmiddels was afgestudeerd. Het toeval wilde dat de Rijksdriehoeksmeting in die zomer van 1944 werkzaam was in Twente, onder de leiding van Bruins. Dit bracht mij op de gedachte op pa pier een tewerkstelling bij deze dienst proberen te krijgen. Via Bruins (nu Prof. Bruins) kreeg ik van het toenmalige hoofd van die Dienst, de heer Meertens, een aanstellingsbrief. Daaraan werd weer gekoppeld een valse verklaring, voorzien van vele duitse stempels, dat ik voor dat werk dringend over een rijwiel moest be schikken. De rest van de oorlog heb ik mij dan ook steeds per fiets op de weg begeven. Regelmatig was ik bij de ploeg van de Rijksdriehoeksmeting, die dan hier, dan daar in Twente werkzaam was. Op de stellingen op de torens werd ge meten met Wanschaft, met een rand van 21 cm. Een instrument van een zodanige omvang dat instrument en kijker afzonderlijk in twee kisten moesten worden op geborgen. De werkzaamheden van de Rijksdriehoekmeting gingen door tot de zgn. Dolle Dinsdag, de naam voor 5 september 1944, toen Radio Oranje meldde dat de Brit se troepen Breda hadden bevrijd. Geruchten ontstonden dat de geallieerden in middels de grote rivieren waren overgestoken; de N.S.B.-ers in paniek, terwijl de rest van Nederland zich opmaakte om de bevrijders te ontvangen. Helaas bleef het bij geruchten. Die Dolle Dinsdag trachtte iedereen thuis te komen. Zo vertrok 375

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 378