Maar al spoedig bleek mij dat ik mij bevond in een stroom van vluchtende, duitse militairen. Binnen de kortste keren moest ik mijn fiets afstaan; onder die omstan digheden hadden mijn "officiële" papieren geen enkele waarde. De rest van de weg moest ik toen wel lopende afleggen. Die dag kon ik niet verder komen dan Hengelo, dat nog bezet was. Mijn bestemming Enschede was toen al bevrijd. Eén dag heb ik in Hengelo tevergeefs op de bevrijding gewacht; daarna ben ik maar naar huis gewandeld, waar ik de eerste geallieerden zag rijden en lopen. Een echte bevrijding heb ik dus zelf niet meegemaakt. Na een zeer korte rustperiode terug naar Deventer waar ik constateerde dat de drukkerij van Kluwer door het Parool in gebruik was genomen. Daar heb ik nog enkele weken op de directiekamer gezeten, maar bescheidenheid gebiedt mij te zeggen dat het uitgeven van een krant geen zaak is voor leken. Dus terug naar Enschede om me voor te bereiden op een terugkeer naar Delft. Alom heerste een volstrekte onzekerheid omtrent de situaties aan de universitei ten en hogescholen. Wij waren dan ook blij in een advertentie te lezen dat een aantal studenten, in Zutphen dacht ik, informatie zou verschaffen over die situa tie. Een bezoek aan die bijeenkomst leverde ons de gewenste informatie, alsmede aan de enkele Twentse gasten het verzoek om daar zelf een soortgelijke informa tie op poten te zetten. Samen met een collega-student uit Amsterdam en Wage- ningen hebben wij die taak op ons genomen. De volgende weken bezochten wij verschillende universiteiten en hogescholen om de laatste gegevens te verzamelen. Wij concludeerden toen ook dat het jammer zou zijn de verkregen informatie al leen voor Twente te gebruiken en besloten in één week die informatie te verstrek ken in Oost- en Noordnederland. Vergaderzalen werden besproken in Hengelo, Zwolle, Heerenveen, Hoogezand en Emmen en advertenties geplaatst om kennis te geven van deze bijeenkomsten. Overal volle zalen: het verlangen naar meer informatie over de studiemogelijkheden in september was duidelijk aanwezig. Ook werd daar verteld wat vermoedelijk de gevolgen zouden zijn voor degenen die de loyaliteitsverklaring hadden getekend en al of niet hadden doorgestudeerd. In augustus 1945 komt dan de "Beoordelingsbeschikking Studenten" af van de Ministers van Onderwijs en Landbouw, alsmede richtlijnen met betrekking tot de uitsluitingstermijnen (zie bijlage 2). Een ieder die zich na de oorlog als student wilde laten inschrijven diende een for mulier (zie bijlage 3) te tekenen, waarin verklaard werd dat hij nimmer lid van NSB of aanverwante organisaties was geweest, nimmer de loyaliteitsverklaring had getekend en niet in Duitsland had gewerkt. Het afleggen van een onjuiste 377

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 380