Van de onbekenden, d.w.z. mensen waarvan geen adres bekend is, is een groot deel naar het buitenland vertrokken. Zij zijn echter wel bij de categorie bui tenland geteld. Hoofdstuk 2: ARBEIDSMARKT In dit hoofdstuk liggen onze bevindingen ten aanzien van de werkgelegenheid van de geodeet vast, opgesplitst naar bedrijfstak. 2A; Grote bedrijven De grote bedrijven, waar we iets meer over te weten zijn gekomen, zijn: een we reldwijd grondstoffenproducerend bedrijf, een Nederlands gasproduktiebedrijf en het laatste bedrijf dat we bezocht hebben is meer een onderwijsinstelling, maar daar worden wel projecten aangenomen om het bedrijf draaiende te houden. Het zijn allemaal bedrijven waar geodeten werkzaam zijn. Het is ons niet gelukt be drijven te bezoeken, waar geen geodeten werken. De bedrijven hebben geen directe concurrenten. Er wordt samengewerkt met andere bedrijven, als die op een bepaald vlak van het werkterrein al bezig zijn. De geodeten die werken in de bedrijven zijn bezig op het gebied van de foto- grammetrie en kartografie, leidingbeheer, zwaartekrachtsbepaling en puntsbepa- ling en dergelijke. De laatste categorie is werkzaam vanuit Nederland in ons land zelf of in het buitenland, een dergelijk bedrijf heeft vaak meer geodeten in dienst. Deze geodeten zijn bezig op het gehele terrein van de geodesie, maar daarnaast kan een geodeet ook heel goed werkzaam zijn als een manager. De eis hiervoor is namelijk, dat men academicus is, geodeten passen heel goed op zo'n plaats. Er wordt samengewerkt met mensen van andere vakgebieden (zoals geografen), als het een langdurige samenwerkingsvorm is verschuift het werkterrein van de geo deet vaak. Je hoort nog al eens de kreet, dat de opleiding niet goed aansluit bij de praktijk. Nu wil de één dat de opleiding meer de richting inslaat van richting twee, dat be tekent meer recht, vastgoed, planologie etc. terwijl de ander graag ziet, dat geo desie meer de fysische richting opgaat. Verder zag men graag dat we ons meer met de moderne technieken bezighouden zoals digitaliseringstechnieken, remote- sensing e.d. Meer met het heden bezig zijn dan met het verleden. Verder zag men ook graag, dat we meer practicum/stage in de opleiding stoppen. Invoering van de twee-fasenstructuur zal waarschijnlijk bijna geen invloed heb ben op het vinden van een baan. Als de twee-fase studenten dezelfde capaciteiten tonen als de andere, zal het geen verschil maken. Wel is meer concurrentie te ver wachten van buitenlandse studenten, als zij betere kwaliteiten tonen doordat ze 53

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 56