Het werkterrein van de bedrijven omvat veelal een specialistisch aspect van de geodesie, zoals bijvoorbeeld advies omtrent automatisering, fotogrammetrische onderwerpen of het landmeten op zich. In het navolgende zal de visie van de kleine bedrijven omtrent gewenste ontwik kelingen in de opleiding tot geodetisch ingenieur en de huidige en toekomstige beroepsmogelijkheden van geodeten aan de orde komen. Gezien het specifieke karakter van de kleine bedrijven wordt vaak een aantal vak ken in de opleiding als te diepgaand behandeld beschouwd. Echter deze vakken verschillen van bedrijf tot bedrijf zodat geconcludeerd zou kunnen worden, dat de opleiding tot geodetisch ingenieur op zich voldoet. Desalniettemin is een veel voorkomende "klacht", dat de hoeveelheid aandacht die aan vakken op het ge bied van management en bedrijfskunde besteed wordt te weinig is. Deze vakken worden toch als zeer nuttig ervaren voor een geodeet (of ingenieur in het alge meen) die een bedrijf opricht. De stage tijdens de opleiding wordt nuttig gevonden in verband met het opdoen van ervaring in de praktijk en de trainende en vormende waarde van een stage. Het is wel van belang dat de stage ook door het wetenschappelijk personeel van de afdeling goed en serieus begeleid wordt. Wat toekomstige aanpassingen in de opleiding betreft, zou gezegd kunnen wor den, dat het belangrijk is dat de afdeling meteen inspeelt op nieuwe ontwikkelin gen, bijvoorbeeld op het gebied van verwerking van vastgoedinformatie en drie- dimensionele informatie uit digitale beelden. Zolang de opleiding nieuwe ontwik kelingen volgt, kan de geodeet zijn positie op de arbeidsmarkt handhaven, zo niet uitbreiden. Bij het solliciteren naar een baan zullen kleine bedrijven geen onderscheid maken tussen een twee-fasen of een oud-programma afgestudeerde. De afstudeerrichting speelt een relatief kleine rol in vergelijking met het afstudeerwerk (afstudeerscrip tie) en persoonlijke kwaliteiten. Het afstudeerwerk moet bijvoorbeeld aantonen dat de sollicitant in staat is om problemen aan te kunnen pakken en een bepaald stuk werk kan verrichten. Enige persoonlijke eisen zijn bijvoorbeeld dat men goed kan samenwerken, zichzelf staande kan houden, verantwoordelijkheidsgevoel heeft en initiatief toont: kortom als ingenieur kan functioneren. In het algemeen kan men stellen, dat het aantal arbeidsplaatsen bij de kleine be drijven sterk afhankelijk is van het aanbod van projecten. Er worden soms voor de tijdsduur van een project ingenieurs aangenomen. Een andere factor die de werkgelegenheidssituatie beïnvloedt is de concurrentie. Deze wordt vooral ondervonden van afdelingen van grotere landmeetkundige be drijven die ongeveer hetzelfde werkterrein hebben als het desbetreffende kleine 57

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 60