bedrijf, dat ook nog het nadeel van vaak geringere naambekendheid ten opzichte van de grotere bedrijven heeft. Wat de toekomstige werkgelegenheid betreft, zijn de verwachtingen redelijk goed, daar de bezochte bedrijven in de nabije toekomst toch wel aan een uitbreiding denken van één a twee geodeten per bedrijf. De uit breiding zal echter afhankelijk zijn van het reeds eerder genoemde aanbod van projecten. Binnen de afdeling der Geodesie zijn de verwachtingen omtrent de arbeidsmarkt voor geodeten gunstig. Dit stemt overeen met de verwachtingen van de geodeten werkzaam bij kleine bedrijven. Voor dit deel van de arbeidsmarkt is de werkgele- genheidsverwachting voor de toekomst zeker niet somber. 2D. Gemeenten De bezochte gemeenten behoren over het algemeen tot de grotere steden. Dit be tekent, dat de diensten min of meer zelfstandig zijn, en dat geeft een duidelijker zicht op het werkterrein van de geodeet. De volgende diensten zijn bezocht: Landmeten en kartografie Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting grondbedrijf stadsontwikkeling Bij deze diensten zijn vaak geodeten werkzaam, voornamelijk in de leidinggevende functies. Gebleken is, dat het er niet zo veel toe doet in welke richting je afstu deert, je zult toch vaak werk moeten doen waarvoor je niet direct bent opgeleid, denk aan management. Een veel gehoorde klacht over het studiepakket is dan ook, dat er te weinig bestuurskundige vakken in zitten, terwijl daar in de praktijk wel behoefte aan is. Hiermee komt ook de concurrentiepositie van de geodeet ten opzichte van ande re academici en die ten opzichte van HTS-ers-landmeetkunde of -kartografie aan de orde. Binnen de afdeling der Geodesie heerst de gedachte, dat geodetisch inge nieurs uit moeten kijken voor concurrentie van HTS-ers, dit in verband met hun meer praktische kennis. In de praktijk echter kijkt men hier heel anders tegen aan. De verwachtingen ten aanzien van een geodeet zijn niet vergelijkbaar met die ten aanzien van een HTS-er. Wat niet wegneemt, dat er functies zijn die zo wel door een geodeet als een HTS-er vervuld kunnen worden. In dat geval echter kun je de concurrentiepositie geheel in het licht van persoonlijke capaciteiten plaatsen. Bij een toenemend aantal geodetisch ingenieurs zou het wel eens zo kunnen zijn, dat zij concurrenten gaan worden van de HTS-ers, te meer daar het tot nu toe zo is, dat geodetisch ingenieurs niet solliciteren op functies die tot nu toe door HTS-ers worden bezet. 58

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 61