Ten aanzien van andere academische opleidingen valt echter wel concurrentie te verwachten. In het algemeen worden er namelijk academici gevraagd voor een functie. Bij de sollicitatie zijn persoonlijke kwaliteiten, zoals goed samen kunnen werken, bedrijfseconomische inzichten, leidinggeven, etc. vaak doorslaggevend. Pas in een later stadium, bijvoorbeeld bij een keuze tussen personen met gelijk waardige capaciteiten, gaat de opleiding een rol spelen. Op dit moment is het zo, dat bij alle overheidsinstellingen flink moet worden be zuinigd, ook dit heeft zijn weerslag op de werkgelegenheidssituatie voor geodeten. Afhankelijk van de mate waarin een gemeente moet bezuinigen zal het aantal arbeidsplaatsen gelijk blijven of iets afnemen. De totale werkgelegenheidssituatie bij gemeenten voor geodeten zal echter de komende jaren redelijk stabiel blijven. Tegen het einde van de jaren tachtig wordt hierin echter een kentering in positie ve zin verwacht. Bovendien is op het terrein van automatisering en vastgoedsyste men nu reeds een ontwikkeling merkbaar. In de toekomst zal dit zeker tot nieuwe arbeidsplaatsen leiden, waar een geodetisch ingenieur op zijn plaats zou kunnen zijn. Zij zijn echter niet de enige academici die hiervoor in aanmerking komen! Tot slot nog een opmerking ten aanzien van hetgeen op de afdeling der Geodesie gedacht en in de praktijk verwacht wordt. In de praktijk blijkt, dat kennis van bepaalde vakjes niet het meest belangrijke is in de studie, maar de vorming tot een goed ingenieur. Op de afdeling wordt dit niet altijd voldoende onderkend! 2E. Rijk en Provincie De opzet was een indruk te krijgen van de huidige en toekomstige werkgelegen heid voor geodeten bij de overheid, niet zijnde gemeenten en onderwijsinstellin gen. Hiertoe zijn gesprekken gehouden met diensten als Kador, Topografische dienst, etc. De gesprekken waren zowel per telefoon, als door middel van een bezoek. De instellingen zijn overheidsinstellingen op het gebied van landmeten, fotogrammetrie en kaartvervaardiging. Het Kadaster heeft daarenboven de zorg voor de kadastrale bijhouding en de landinrichting. Vanwege het feit dat het overheidsinstellingen zijn kan men nauwelijks van concurrentie spreken. Wel is er concurrentie, als men een geringe mate van privatisering in aanmerking neemt. De bedrijven (instellingen) zijn vanouds werkgevers van geodeten. Men kan in het algemeen vooral richting één geodeten gebruiken, maar bovenal wil men een geo deet, die breed opgeleid is. Persoonlijke kwaliteiten en de bereidheid tot na- en/of bijscholing spelen echter een grotere rol. In het algemeen vond men, dat de oplei ding wel goed aansluit bij de praktijk, hoewel een gebrek aan managementstech- nieken wel werd geconstateerd. Op de arbeidsmarkt is wel enige concurrentie voor de geodeet en wel in de vorm 59

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 62