talloze andere factoren een rol, waaronder de niet of onvoldoende opgeloste geodetische problematiek in de meeste ontwikkelingslanden. Met als gevolg bij voorbeeld dat een rechtvaardige verdeling van vastgoed vrijwel onmogelijk wordt gemaakt door de onzekerheid omtrent de rechtstoestand van het betrokken ob ject. Door het gebrek aan gegevens wordt bovendien een doelmatige landinrich ting ernstig belemmerd, evenal de uitvoering van een gewenst landbouwbeleid. Ook waterbeheersingswerken kunnen niet verantwoord worden gepland en uit gevoerd, evenals ruilverkavelingswerken, wanneer goede kaarten met bijbehorende numerieke gegevens ontbreken. Het ontbreken van een registratiesysteem (kadastrale boekhouding) in de meeste ontwikkelingslanden vormt dus eigenlijk het grootste probleem. Voor geodeten ligt hier zodoende een enorm terrein braak, want doordat kadastrale boekhou dingen in de meeste gevallen ontbreken is men bij de opzet van een kadaster ge heel vrij in de keuze van vorm en inhoud. Het nut van een kadaster voor de over heid èn voor de bevolking is in ontwikkelingslanden vaak het volgende; Met behulp van een kadastraal informatiesysteem kan de overheid op eerlijke en eenvoudige wijze onroerendgoedbelasting heffen. Het rechtsverkeer in onroerend goed wordt met behulp van eeri kadaster be schermd. Bij het opzetten van een kadaster voor het heffen van onroerendgoedbelasting kan worden aangenomen, dat na een aantal jaren, 3 tot 5 jaar, voldoende inkom sten aanwezig zijn om het kadaster verder te financieren. Voor de overbrugging van die eerste jaren kan het ontwikkelingsgeld dienen. Dit is een van de punten die bij de verschillende gesprekken naar voren kwamen. Het werd in het algemeen zeer belangrijk geacht om het ontwikkelingsgeld niet alleen aan voedsel te besteden, maar ook aan een meer "landgerichte" aanpak, zoals o.a. de technologische ontwikkeling via het bedrijfsleven. De kritiek hierbij was echter dat er nog te weinig geld wordt besteed aan de geodetische ontwikke lingen. Mocht dit veranderen, dan zal ook in de ontwikkelingslanden een grotere vraag naar geodeten ontstaan. In het kader van dit project dient ook zeker de wereldbank genoemd te worden. De wereldbank is een instelling die door middel van leningen ontwikkelingshulp biedt en wel door het opzetten van projecten in ontwikkelingslanden die men wil laten leiden door mensen uit deze landen. Daarom wil de wereldbank een cursus voor deze mensen beginnen en dat zal in september 1985 in Nederland gaan plaatsvinden. Een deel van de cursus zal dan gegeven moeten worden door geo detisch ingenieurs en mensen van het I.T.C. De afdeling Geodesie heeft hier zeker baat bij en wel met betrekking tot: De werkgelegenheid; de cursus zal gegeven worden door geodetisch ingenieurs 62

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 65