Het overvolle studieprogramma geeft roostertechnische problemen, 72% geeft op dat dit tot studievertraging heeft geleid. Men moet een aantal verplichte vak ken doen,maar ook keuzevakken, de stage en dergelijke staan op het programma. Dit kan op verschillende manieren ingedeeld worden. Hoe, daarover verschilt men van gedachte. Alles binnen vier jaar doen is bijna onmogelijk. De meesten (48%) denken er 5 jaar over te doen, nog eens 38% denkt er langer dan 5 jaar over te doen. in de eindstudie worden de afstudeerrichtingen gekozen. De meesten (42%) zul len richting één (landmeetkunde) doen, 17% kiest voor richting twee (planolo gische en technisch-administratieve geodesie), 10% doet richting drie (fysische en mathematische geodesie) en 31% heeft nog geen keuze gemaakt. De keuze van de richting wordt in overgrote meerderheid gebaseerd op de interesse van de per soon. Hoofdstuk 4: CONCLUSIES EN AANBEVELINGEN De structuur van het betoog. In de voorafgaande hoofdstukken zijn per categorie bedrijven de werkgelegen heidsaspecten aan de orde geweest. In dit hoofdstuk zal getracht worden de con clusies die in die hoofdstukken getrokken worden te aggregeren. Daarna zal uit het ontstane totaalbeeld een advies aangaande het studieprogramma worden ge abstraheerd. Puntsgewijs zullen we de resultaten van het onderzoek beschrijven aan de hand van: Algemene opmerkingen over de situatie op de arbeidsmarkt. Verbeteringen van deze situatie. Ontwikkelingen, die wijzen op een kentering in de werkgelegenheidssituatie. Na de conclusies volgen nog enkele opmerkingen over de rol van een eventuele stage in het studieprogramma en de uiteindelijke adviezen. De huidige situatie Allereerst valt op, dat de arbeidsmarkt vrij inert is. Er zijn vaste afnemers van geodetische arbeid zoals Kadaster, exploitatiebedrijven en de diverse (geodeti sche) projecten. Verder blijkt dat er slechts een zeer klein percentage (1.1%) in de categorie arbeidsreserve valt. De arbeidsmarkt in ontwikkelingslanden wordt gekenmerkt door een zeer klein aantal arbeidsplaatsen tegenover de enorme hoe veelheid werk, die daar nog verricht moet worden. Tenslotte moet vermeld wor- 67

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 70