den, dat de functie, die door geodeten vervuld wordt, gekenmerkt wordt door een grote zelfstandigheid en verantwoordelijkheidNaar de uiteindelijke afstu deerrichting wordt niet gekeken; er wordt gelet op persoonlijke kwaliteiten. Verruiming van de arbeidsmarkt Vijf deelgebieden komen aan de orde, te weten: Automatisering vastgoedregistratie remote-sensing technieken management ontwikkelingsproblematiek Automatisering Een groot deel van de huidige werkzaamheden spitst zich toe op de automatise ring van de bedrijven. Hierdoor hoopt men efficiënter en economischer te gaan functioneren. Binnen de bedrijven wordt dit veelal gerealiseerd door projectorga nisatie. Een academicus of een team specialisten wordt aan het werk gezet, om uit te vinden, hoe de automatisering het best kan worden aangepakt voor het be drijf of de instelling. Dit vereist een zelfstandig handelend (geodetisch) ingenieur. Vastgoedregistratie Op het gebied van de vastgoedsystemen zijn ook veel nieuwe ontwikkelingen gaande. Te denken valt hierbij aan de milieu effect rapportage, het opzetten van systemen die gegevens (b.v. zuurgraad, vervuiling) verzamelen, en hierop actief reageren. Deze (voornamelijk overheids-) taken vereisen kennis van vastgoedsyste men en recht, terwijl ook kennis der techniek noodzakelijk is. Ook hier kunnen dus geodeten worden ingezet. Remote-sensing technieken Een deelgebied, dat een flinke overlap vertoont met de bovenbeschreven ontwik kelingen. Echter hier speelt nog een element van plaatsbepaling mee, zodat ook hier nog flink terrein braak ligt. Management Bij de interviews met de medewerkende bedrijven viel steeds weer op, dat de geo deten in leidinggevende posities terecht komen. Zij nemen beslissingen, organise ren projecten en geven leiding aan de bedrijfstak, waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Aangezien de geodesie-opleiding zowel een alfa- als een betakarakter heeft, kan een geodeet voor dit soort functies soms goed geschikt zijn. 68

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 71