Ontwikkelingslanden Ondanks de initiatieven van de wereldbank wordt nog steeds te weinig aandacht besteed aan geodetische ontwikkelingen, zoals het opzetten van kadasters, meten van grondslagen, etc. Stages Een veel gehoorde wens vanuit de geïnterviewden was een brede studie. Hierbij werd het belang van een brede stage als onderdeel van de studie benadrukt. Onder een brede stage wordt verstaan één of meer stages, waarvan het werkterrein op een breed vlak in het vakgebied ligt. Aan de andere kant dwingt de verkorting van de studieduur de TH te zoeken naar een korte stage. Aangezien korte duur en brede werkkring van stages vrijwel nooit hand in hand gaan, en bovendien twee maanden toch echt als uiterste ondergrens voor de duur van een stage wordt ge zien, is hier sprake van een spanningsveld. De eisen, gesteld door het bedrijfsle ven en door de overheid conflicteren. Adviezen De conclusies uit dit onderzoek geven aanleiding tot onderstaande raadgevingen ten aanzien van het studieprogramma. De adviezen strekken zich uit over in te lassen vakken in het programma, over de voortgang van bepaalde activiteiten en over de specifieke eisen die opgelegd dienen te worden aan de studenten. Een eerste advies is, het brede karakter van de studie te handhaven, wel moeten in de minimaal 1 ^-jarige eindstudie wat meer keuzemogelijkheden worden gebo den. Een al te grote specialisatie leidt echter snel tot een te grote concurrentie van bijvoorbeeld fysici of juristen. Reeds vroeg in de studie moeten vakken opge nomen worden als bedrijfskunde, organisatieleer e.d. Dit om ook de concurrentie positie ten aanzien van andere academici zo gunstig mogelijk te maken. Hierbij is hoe tegenstrijdig dit ook moge klinken samenwerking vereist met andere af delingen, vanwege bezuinigingsoperaties. Een ander kennispakket, dat nog meer opgenomen zou moeten worden in het onderwijs, is de kennis omtrent automatisering en nieuwe ontwikkelingen op het vakgebied. Dit ook omdat het bedrijfsleven behoefte heeft aan deskundigen op het gebied van juist deze problematiek. Het laatste advies betreft de banenmarkt. Aangezien de afdeling der Geodesie te klein is om zelf iets te organiseren en van de geodetische achterban de belangstelling zeer miniem is, kan geadviseerd wor den af te zien van zo'n duur project. Wil men dit toch doorzetten, dan verdient 70

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 73