DE KAART IN HET SPEL Drs. M.J. Kraak De lezers van dit artikel zullen bij het lezen van de titel wel vermoeden dat het on derwerp niet de kaarten betreft die in menig academisch kwartiertje gehanteerd worden. De kartografische produkten die het onderwerp van dit verhaal zijn wor den meestal na werktijd geraadpleegd: namelijk kartografische afbeeldingen op borden van gezelschapsspellen. Dit zijn uiterst dynamische kaarten. Ze zijn net als het vakgebied zelf voortdurend in beweging. Dit is echter niet de plaats om in te gaan op de dynamische ontwikkelingen op het kartografisch vakgebied. De kaarten op de spelborden zijn zeer bijzondere kartografische produkten die, zoals straks zal blijken, niet eenvoudig te maken zijn. Naast de vaste ondergrond ("topografie") die het spelbord biedt hebben we te maken met spelstukken als pionnen e.d. die we als dynamische symbolen kunnen zien. Door de in de meeste gevallen toevalli ge en steeds veranderende lokaties van deze dynamische symbolen wordt het juist toepassen van de kartografische theorieën zeer bemoeilijkt. Het kan zelfs een on aangenaam verloop van het spel tot gevolg hebben. Na een bezoek aan een speelgoedwinkel blijken er talrijke gezelschapsspellen te bestaan met een afbeelding van een kaart op het spelbord. Niet zoverwonderlijk als je pionnen of andere spelstukken over een spelbord moet verplaatsen. Er wordt zo een ruimtelijke component in het spel geïntroduceerd en hiermee, om het spel enigszins in goede banen te leiden, ook de kaart. Zo is zelfs het spelbord van Mens- 75

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 78